kpb

Samsara & Baraka - Magiczne Wieczory Filmowe

MAGICZNE WIECZORY FILMOWE
- pokazy filmów BARAKA & SAMSARA
piątek, 19 października & sobota, 20 października 2012


Od 19 października na naszych ekranach SAMSARA w cyfrowej jakości!
PRZYGOTUJCIE SIĘ NA NIESPOTYKANĄ UCZTĘ DLA ZMYSŁÓW.

Z okazji premiery filmu, zapraszamy na dwa magiczne wieczory filmowe, podczas których będzie można zobaczyć zarówno premierową SAMSARĘ, jak i wcześniejszy film jej twórców - BARAKĘ.

Bilet na 2 filmy - tylko 22 zł!


godz. 20.45:


SAMSARA
| SAMSARA
reż. Ron Fricke, USA 2011, 102'

Po 20 latach od nakręcenia kultowej Baraki Ron Fricke powraca na ekrany kin fenomenalnym obrazem Samsara. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard z Dead Can Dance, nominowanej do Oscara za oprawę muzyczną do Gladiatora. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną.

Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia.

Samsara zabiera nas w miejsca piękne i dotąd nieznane, pokazując przy tym potęgę natury, wpływ cywilizacji na przyrodę i życie człowieka, diametralnie odmienne życie ludzi w różnych zakątkach świata i skłania do refleksji nad kierunkiem, w którym podąża współczesna cywilizacja.




godz. 22.45:

BARAKA | BARAKA
reż. Ron Fricke, USA 1992, 96'

Baraka to starodawne słowo Sufich - mistyków muzułmańskich. Oznacza błogosławieństwo, oddech, esencję życia, od której rozpoczyna się ewolucja. Film Baraka od razu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności. Film zdobył liczne nagrody na festiwalach i nagrody publiczności, między innymi nagrodę FIPRESCI (międzynarodowej krytyki filmowej) dla Najlepszego Filmu na MFF w Montrealu.

Z jednej strony jest to 96-minutowy dziennik z podróży, z innej - medytacja nad naszą planetą. Reżyser Ron Fricke jeździł z 70 mm kamerą po całym świecie, by uwieczniać obrazy ludzi i natury. Niektóre z nich są zwyczajne, jak ruch uliczny na Manhattanie, inne - niezwykłe, jak zaćmienie słońca, jeszcze inne - pełne rozpaczy - jak widok śmieciarzy pełzających niczym kraby po wysypisku śmieci w Kalkucie

Baraka to rodzaj niewerbalnej filmowej refleksji, próba pokazania naszej planety odkrywająca naturalne piękno różnych miejsc świata, ukazująca stan ludzkiej duchowości. Baraka pokazuje cud narodzin, życia i śmierci, a także skłonnośċ ludzi do samodestrukcji. Reżyser filmu Ron Fricke mówi, że Baraka to podróż prowadząca przez ponowne odkrywanie Ziemi, przez zanurzenie się w naturze, w historii, ludzkim umyśle, aż po dążenie do sfery nieskończoności.

Produkcja Baraki trwała trzy lata, sama, niezwykle intensywna, realizacja zdjęć w 152 miejscach 24 krajów na Ziemi zajęła 14 miesięcy.

Muzykę Baraki skomponował związany z grupą Dead Can Dance Michael Stearns




BILETY:

karnet (dwa filmy): 22 zł
bilety na jeden film według cennika

archiwum