Baranki Dzieciom - wiosna 2013
BARANKI DZIECIOM
WIOSNA 2013
27 kwietnia - 30 czerwca 2013
Kino Pod Baranami kontynuuje cotygodniowe niedzielne poranki filmowe dla dzieci składające się z pokazów animacji oraz kreatywnych zajęć rozwijających tematykę prezentowanych filmów. Podczas wiosennej edycji cyklu dzieci poznają polskie bajki i baśnie, dowiedzą się czegoś o życiu bocianów, będą śledzić niezwykłe przygody Dziadzia i Gąski Balbinki, sprawdzą jak Reksio realizuje się w różnych rolach i jak z codziennymi kłopotami radzi sobie pomysłowy Dobromir. W ramach imprezy towarzyszącej Przeglądowi Nowego Kina Francuskiego, który odbędzie się w Kinie Pod Baranami, zabierzemy dzieci w filmową podróż do ojczyzny serów.
Po seansach zapraszamy naszych Milusińskich na rozwijające wyobraźnię warsztaty plastyczne oraz zabawy masą solną. Podczas wiosennej edycji nie zabraknie także uwielbianych przez Widzów warsztatów bębniarskich. Nowością będą zajęcia ruchowe dla maluchów prowadzone przez Planetę Sportu. Będziemy także zachęcać dzieci do wymieniania się przeczytanymi przezeń książkami (book swap). Poprzez wspólne oglądanie bajek i zabawy z rodzicami obchodzić będziemy Dni Matki oraz Ojca.
Z okazji święta wszystkich dzieci przygotowaliśmy specjalny program filmowo-rozrywkowy pod hasłem DZIEŃ DZIECKA Z TAJEMNICĄ W TLE.
Jak zwykle dzieci będą miały niepowtarzalną okazję poznania kina „od kuchni” - zachęcamy bowiem do zwiedzania kabiny operatorskiej i zapoznania się z tajemniczymi mechanizmami ruchomych obrazów.
Na uczestników cyklu czekają również zniżki w kawiarni Rodzinka Cafe (ul. Floriańska 15) oraz upominki ufundowane przez portal Czas Dzieci i Wydawnictwo Zakamarki.
Z A P R A S Z A M Y dzieci do kina!
BILETY: tylko 10 zł
PROGRAM:
sobota, 27 kwietnia godz. 11.00
BARANKI W AFRYCE
- 8. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera - wydarzenie towarzyszące
+ warsztaty bębniarskie
ZESTAW BAJEK, 38’
projekt CZTERY STRONY ŚWIATA:
DEMONKA, KOBIETA I PTAK
reż. Martyna Majewska, Polska 2012 6’
Czy zazdrosna demonica może zniszczyć małżeństwo dwójki kochających się ludzi? Jak kochający mężczyzna może odwrócić zły czar? Ta senegalska historia o wierności i zazdrości, które muszą ulec potędze miłości jest adaptacją opowieści grupy etnicznej Serer.
seria TYDZIEŃ PRZYGÓD W AFRYCE:
Bohaterami serialu są zwierzęta afrykańskie, które każdego dnia tygodnia wykonują jakieś ważne zadania i spotykają je różne przygody.
PONIEDZIAŁEK
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1984, 11’
PIĄTEK
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1985, 11’
SOBOTA
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1986, 10’
niedziela, 28 kwietnia godz. 11.00
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA - zestaw bajek, ok. 45’
+ warsztaty plastyczne
Kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania. Zbiór czterech bajek wraz z premierowym odcinkiem z roku 1962.
niedziela, 12 maja, godz. 11.00
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE - zestaw bajek, ok. 52’
+ wymień się książką (book swap) & zajęcia plastyczne
O KRÓLEWNIE ZAKLĘTEJ W ŻABĘ
reż. Robert Turło, Polska 2005
W pewnym królestwie sędziwy król postanowił oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie mógł się jednak zdecydować któremu. Senatorowie poradzili mu, aby królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza. To jednak wywołało kolejne kłótnie. Nadworny astrolog przykazał więc królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie upadną ich strzały. Strzała najmłodszego królewicza upadła na bagnach obok zielonej żabki.
O BARTKU DOKTORZE
reż. Andrzej Kukuła, Polska, 2003
Bartek wraz z mamą mieszka na skraju podkrakowskiej wioski. Obok przebiega trakt wiodący do Krakowa. Pewnego dnia Bartek spotyka dwóch chłopców, którzy udają się na studia do Krakowa i postanawia iść z nimi. Na Rynku chłopiec miał przykry wypadek i trzeba było wezwać doktora. Poczciwy doktor zabrał go do domu i opiekował się nim. Bartek postanowił zapłacić mu pracą i zaczął doktorowi pomagać, a przy okazji uczyć się medycyny.
KRAWIEC NITECZKA
reż. Andrzej Gosieniecki, Polska 2005
W miasteczku Trajdarajda mieszka Krawiec Niteczka. Pewnego dnia dowiaduje się od Cyganki, że zostanie królem. Wyrusza więc na spotkanie swojego losu. Po drodze spotyka Stracha na Wróble i odtąd wędrują już razem. W końcu przybywają do miasta, nad którym ciągle pada deszcz. Królewna obiecuje swoją rękę i królestwo temu, komu uda się zaradzić nieszczęściu. Krawiec Niteczka widzi, że nad miastem ciągle pada z powodu wysokiej zamkowej wieży, której iglica rozdarła chmurę i trzyma ją na uwięzi. Każe przynieść wszystkie drabiny, bierze igłę i nici, wspina się pod niebo i zaszywa dziurę w chmurze. Odtąd znowu nad miastem świeci słońce, a w nagrodę Krawiec Niteczka poślubia królewnę i zostaje królem.
ZIMOWE WRÓŻKI
reż. Anna Dudek, Polska 2008
Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno... Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko była sobie mała, spokojna dolina. Po jednej stronie rzeki mieszkały Koronczarki, które zwykłe nici zamieniały w niezwykłe koronki, po drugiej stronie rzeki, ze swoją Babunią, mieszkała mała Klarunia, która miała tylko jedno marzenie: chciała robić najpiękniejsze koronki na świecie. Pewnej zimy Klarunia wyrusza w świat poszukać takich wzorów na koronkową sukienkę dla królewny Jedynaczki, jakich nikt jeszcze nie widział. Po drodze spotyka Panią Zimę, która zabiera ją w zaczarowany świat śniegu, szronu i lodu, aby tam poszukała wymarzonych wzorów.
niedziela, 19 maja, godz. 11.00
REKSIO - zestaw bajek, ok. 40’
+ warsztaty bębniarskie
REKSIO STRAŻAK
reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1972
Reksio bierze udział w gaszeniu pożaru. Piesek przechodzi strażackie przeszkolenie i bohatersko ratuje zagrożoną przez ogień spanielkę.
REKSIO DOMATOR
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1971
Reksio zakochuje się i pod wpływem tego uczucia gruntownie zmienia swoje przyzwyczajenia.
REKSIO WYCHOWAWCA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1969
Reksio zaopiekował się małym lwiątkiem, któremu w ogrodzie zoologicznym zmarła matka. Z lwiątka wyrasta wielki lew, który skutecznie przepędza dokuczających Reksiowi chłopców.
REKSIO MAGIK
reż. Edward Wątor, Polska 1973
Reksio ogląda występy wędrownego magika i w marzeniach sam staje się magikiem, który potrafi wyczarowywać ogromne ilości smacznych kości.
niedziela, 26 maja, godz. 11.00
MIĘDZY NAMI BOCIANAMI - zestaw bajek I, ok. 44’
+ Z MAMĄ W KINIE: zabawy masą solną
POWRÓT BOĆKÓW
reż. Bronisław Zeman, Polska 1997
Dwa bociany Wojtek i Matylda wracają wiosną do swojego domu w Bocianowie. Gubią jednak mapę i nie mogą trafić do celu. Spotykają gołębia pocztowego, który radzi im, aby dotarli na miejsce korzystając z usług poczty. Bociany zostają zapakowane do paczki, ale podróż w paczce jest nie do wytrzymania. Bociany uciekają. Trafiają do miasta i spędzają noc na miejskim kominie. Dym i miejski hałas powodują, że zdają się na własny instynkt i z jego pomocą postanawiają odnaleźć dom. Po drodze uwalniają jeszcze swojego znajomego gołębia pocztowego, którego uwięził jastrząb Kirkor.
NAS JEST WIĘCEJ
reż. Andrzej Flettner, Polska 1997
Wojtek i Matylda pilnują jaj i cieszą się, że wyklują się z nich małe bocianiątka. Tymczasem kukułka szuka odpowiedniego gniazda do podrzucenia swojego jajka i próbuje szczęścia u dzięcioła. Dzięcioł nie daje się jednak oszukać. Kukułka, korzystając z nieobecności Wojtka, wyrzuca więc z gniazda jajo bocianie i podrzuca swoje. Bociany spostrzegają brak jajka i Wojtek udaje się na jego poszukiwanie. Tymczasem wyrzucone jajko znajduje sroka, następnie trafia ono w posiadanie jastrzębia Kirkora. W końcu bocian odzyskuje utracone jajo. Z dużych jaj wykluwają się bociany, a z małego jajka wydostaje się pisklę kukułki. Wojtek z radością stwierdza: nas jest więcej!
niedziela, 2 czerwca, godz. 11.00
DZIEŃ DZIECKA Z TAJEMNICĄ W TLE
BARANKI DZIECIOM: POKAZ FILMÓW ANIMOWANYCH
HIP HIP & HURRA - zestaw bajek, ok. 40’
Para detektywów - hipopotam Hip Hip oraz łasiczka Hurra, rozwiązują zagadkowe wydarzenie, które miało miejsce w ich miasteczku. Hip Hip i Hurra zastanawiają się więc, czy wiatr może wiać na życzenie, dlaczego "zniknęły" bociany, gdzie rosną perły i czy rośliny coś jedzą - a rozwiązania zagadek dostarczają dzieciom wiadomości na ten temat. Serial, obok wartości rozrywkowych (jest to prawdziwie komediowa parodia poważnych serii detektywistycznych, która dostarczy rozrywki także dorosłym) ma charakter edukacyjny i przybliża dzieciom świat przyrody, zachęca do jej obserwowania i zadawania pytań.
FAMIGA: ZABAWY DETEKTYWISTYCZNE - czas trwania ok. 40’
+ PREZENT DLA KAŻDEGO UCZESTNIKA!!!
niedziela, 9 czerwca, godz. 11.00
PRZYGODY GĄSKI BALBINKI & NASZ DZIADZIO - zestaw bajek, ok. 46’
+ PLANETA SPORTU: zajęcia ruchowe dla dzieci
RÓŻNE PRZYGODY GĄSKI BALBINKI
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1959
Balbinka gra na rogu. Dwie kozy wtórują jej swoimi głosami, kłócąc się o to, która robi to lepiej. Jedna koza traci róg w pojedynku, Balbinka przyprawia jej ten, na którym grała.
UPALNY DZIEŃ GĄSKI BALBINKI
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963
W upalny letni dzień gąska Balbinka wraz z rodzicami udaje się nad rzeczkę, żeby łowić ryby.
JAK ZOSTAŁEM DETEKTYWEM
reż. Bronisław Zeman, Polska 1969
Dziadzio opowiada wnuczkowi o czasach, kiedy zabawiał się w detektywa. Zastawiał pułapki na złodzieja, ale efektem tego był fakt, że sam został okradziony.
MOJA PIERWSZA PODRÓŻ
reż. Stanisław Dülz, Polska 1967
Dziadzio opowiada o tym, jak wzniósł się w powietrze jako balast balonu, wylądował na szczycie wysokiej góry, potem dostał się na piracki statek, skąd wyratował go pilot.
JAK ZOSTAŁEM AKTOREM FILMOWYM
reż. Wacław Wajser, Polska 1967
Dziadzio opowiada wnuczkowi swoje przygody związane z filmem, w którym występował jako kaskader i uczestnik szalonych ucieczek i pogoni.
niedziela, 16 czerwca, godz. 11.00
BARANKI WE FRANCJI
- 4. Przegląd Nowego Kina Francuskiego - wydarzenie towarzyszące
+ zabawy masą solną
ZESTAW BAJEK ZE STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
- przygody zwierzątek: pieska, myszki, ślimaka i motyla, 38’
WALTER - LENIWA MYSZ
reż. Stanisław Dülz, Polska 1971
Leniwa mysz o imieniu Walter zaniedbuje swoje obowiązki, co sprawia, że jej naturalne otoczenie odwraca się od niej. Osamotniony Walter trafia do społeczności żab, w której, jeśli chce być zaakceptowany, musi być użytecznym dla innych.
DLACZEGO ŚLIMAK NIE MOŻE BYĆ LISTONOSZEM
reż. Edward Wątor, Polska 1975
Ważka, która jest listonoszem, łamie skrzydło i nie może roznosić listów. Jej funkcji podejmuje się ślimak, ale myli adresy i porusza się zbyt wolno.
SZCZĘŚLIWY MOTYL
reż. Alfred Ledwig, Polska 1971
Motylek zastanawia się, kim być, aby stać się szczęśliwym. Odrzuca wiele pomysłów. W końcu odnajduje innego motylka, który zostaje jego przyjacielem. I wtedy - staje się szczęśliwy.
niedziela, 23 czerwca, godz. 11.00
POMYSŁOWY DOBROMIR - zestaw bajek, ok. 40’
+ Z TATĄ W KINIE: warsztaty bębniarskie
Bajki, w których w prosty sposób wyjaśniane są zasady działania urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym. Bohaterem jest Dobromir - mały chłopiec, który mieszka z dziadkiem i małym szpakiem.
SKRZYDLATE MARZENIE
reż. Roman Huszczo, Polska 1974
MAGICZNA IGŁA
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
PRACOWITY NOSIWODA
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
ŻYWY OBRAZEK
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
niedziela, 30 czerwca, godz. 11.00
MIĘDZY NAMI BOCIANAMI - zestaw bajek II, ok. 45’
+ PLANETA SPORTU: zajęcia ruchowe dla dzieci
PIERWSZE LOTY ZA PŁOTY
reż. Marek Burda, Polska 1998
Małe boćki rozpoczynają naukę latania. Początkowo, mimo wskazówek i rad rodziców, ani Bartek, ani Zuzia nie potrafią oderwać się od gniazda. Jako pierwsza zaczyna latać odważna kukułka Zuzia. Pod nieobecność rodziców przynosi do gniazda latawiec. Bartek, uczepiony latawca, wzbija sie wraz z nim w powietrze. Jastrząb Major Kirkor spostrzega latawiec i przystępuje do ataku. Przerażony Bartek puszcza linki latawca i w tej samej chwili uświadamia sobie, że potrafi latać. Tymczasem latawiec nabity na dziób jastrzębia porywa Zuzia i rzuca się do ucieczki. Jastrząb rusza za nią w pościg.
GDZIE JEST MOJA MAMA?
reż. Marek Burda, Polska 1999
Dzieci bawią się w chowanego. Traktor, na którym schowała się Zuzia odjeżdża z Bocianowa. Mała kukułka dociera do sąsiedniej wsi, spotyka tam Kajtka i Jaśka, dwa małe bociany, które twierdzą, że Zuzia nie jest dzieckiem bocianów. Zaskoczona kukułka wraca do gniazda. Tymczasem Wojtek i Matylda wybierają się w odwiedziny do rodziny, zamierzają zabrać z sobą swoje dzieci. Mała kukułka pod pretekstem choroby zostaje w gnieździe, a kiedy wszyscy odlatują, postanawia dowiedzieć się prawdy o swoim pochodzeniu. Wreszcie sroka wyjaśnia jej, że każda kukułka jest dzieckiem kukułki. Zuzia kierowana przez leśne zwierzęta dociera do biologicznej matki, która ratuje ją przed jastrzębiem. Następnie matka ratuje życie małej kukułce. Zuzia uświadamia sobie, że tylko prawdziwa matka potrafi poświęcić się dla dziecka. Tymczasem bocianiątka z sąsiedniej wsi, bawiąc się wraz z Bartkiem i Basią w chowanego nagle znajdują się w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Na szczęście z pomocą przybywają Zuzia i Matylda.
Strona BARANKÓW DZIECIOM na Facebooku
KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM
Kino Pod Baranami sześciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!
Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!
PARTNERZY CYKLU:
CYKL POLECAJĄ:
WIOSNA 2013
27 kwietnia - 30 czerwca 2013
Kino Pod Baranami kontynuuje cotygodniowe niedzielne poranki filmowe dla dzieci składające się z pokazów animacji oraz kreatywnych zajęć rozwijających tematykę prezentowanych filmów. Podczas wiosennej edycji cyklu dzieci poznają polskie bajki i baśnie, dowiedzą się czegoś o życiu bocianów, będą śledzić niezwykłe przygody Dziadzia i Gąski Balbinki, sprawdzą jak Reksio realizuje się w różnych rolach i jak z codziennymi kłopotami radzi sobie pomysłowy Dobromir. W ramach imprezy towarzyszącej Przeglądowi Nowego Kina Francuskiego, który odbędzie się w Kinie Pod Baranami, zabierzemy dzieci w filmową podróż do ojczyzny serów.
Po seansach zapraszamy naszych Milusińskich na rozwijające wyobraźnię warsztaty plastyczne oraz zabawy masą solną. Podczas wiosennej edycji nie zabraknie także uwielbianych przez Widzów warsztatów bębniarskich. Nowością będą zajęcia ruchowe dla maluchów prowadzone przez Planetę Sportu. Będziemy także zachęcać dzieci do wymieniania się przeczytanymi przezeń książkami (book swap). Poprzez wspólne oglądanie bajek i zabawy z rodzicami obchodzić będziemy Dni Matki oraz Ojca.
Z okazji święta wszystkich dzieci przygotowaliśmy specjalny program filmowo-rozrywkowy pod hasłem DZIEŃ DZIECKA Z TAJEMNICĄ W TLE.
Jak zwykle dzieci będą miały niepowtarzalną okazję poznania kina „od kuchni” - zachęcamy bowiem do zwiedzania kabiny operatorskiej i zapoznania się z tajemniczymi mechanizmami ruchomych obrazów.
Na uczestników cyklu czekają również zniżki w kawiarni Rodzinka Cafe (ul. Floriańska 15) oraz upominki ufundowane przez portal Czas Dzieci i Wydawnictwo Zakamarki.
Z A P R A S Z A M Y dzieci do kina!
BILETY: tylko 10 zł
PROGRAM:
sobota, 27 kwietnia godz. 11.00
BARANKI W AFRYCE
- 8. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera - wydarzenie towarzyszące
+ warsztaty bębniarskie
ZESTAW BAJEK, 38’
projekt CZTERY STRONY ŚWIATA:
DEMONKA, KOBIETA I PTAK
reż. Martyna Majewska, Polska 2012 6’
Czy zazdrosna demonica może zniszczyć małżeństwo dwójki kochających się ludzi? Jak kochający mężczyzna może odwrócić zły czar? Ta senegalska historia o wierności i zazdrości, które muszą ulec potędze miłości jest adaptacją opowieści grupy etnicznej Serer.
seria TYDZIEŃ PRZYGÓD W AFRYCE:
Bohaterami serialu są zwierzęta afrykańskie, które każdego dnia tygodnia wykonują jakieś ważne zadania i spotykają je różne przygody.
PONIEDZIAŁEK
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1984, 11’
PIĄTEK
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1985, 11’
SOBOTA
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1986, 10’
niedziela, 28 kwietnia godz. 11.00
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA - zestaw bajek, ok. 45’
+ warsztaty plastyczne
Kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania. Zbiór czterech bajek wraz z premierowym odcinkiem z roku 1962.
niedziela, 12 maja, godz. 11.00
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE - zestaw bajek, ok. 52’
+ wymień się książką (book swap) & zajęcia plastyczne
O KRÓLEWNIE ZAKLĘTEJ W ŻABĘ
reż. Robert Turło, Polska 2005
W pewnym królestwie sędziwy król postanowił oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie mógł się jednak zdecydować któremu. Senatorowie poradzili mu, aby królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza. To jednak wywołało kolejne kłótnie. Nadworny astrolog przykazał więc królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie upadną ich strzały. Strzała najmłodszego królewicza upadła na bagnach obok zielonej żabki.
O BARTKU DOKTORZE
reż. Andrzej Kukuła, Polska, 2003
Bartek wraz z mamą mieszka na skraju podkrakowskiej wioski. Obok przebiega trakt wiodący do Krakowa. Pewnego dnia Bartek spotyka dwóch chłopców, którzy udają się na studia do Krakowa i postanawia iść z nimi. Na Rynku chłopiec miał przykry wypadek i trzeba było wezwać doktora. Poczciwy doktor zabrał go do domu i opiekował się nim. Bartek postanowił zapłacić mu pracą i zaczął doktorowi pomagać, a przy okazji uczyć się medycyny.
KRAWIEC NITECZKA
reż. Andrzej Gosieniecki, Polska 2005
W miasteczku Trajdarajda mieszka Krawiec Niteczka. Pewnego dnia dowiaduje się od Cyganki, że zostanie królem. Wyrusza więc na spotkanie swojego losu. Po drodze spotyka Stracha na Wróble i odtąd wędrują już razem. W końcu przybywają do miasta, nad którym ciągle pada deszcz. Królewna obiecuje swoją rękę i królestwo temu, komu uda się zaradzić nieszczęściu. Krawiec Niteczka widzi, że nad miastem ciągle pada z powodu wysokiej zamkowej wieży, której iglica rozdarła chmurę i trzyma ją na uwięzi. Każe przynieść wszystkie drabiny, bierze igłę i nici, wspina się pod niebo i zaszywa dziurę w chmurze. Odtąd znowu nad miastem świeci słońce, a w nagrodę Krawiec Niteczka poślubia królewnę i zostaje królem.
ZIMOWE WRÓŻKI
reż. Anna Dudek, Polska 2008
Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno... Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko była sobie mała, spokojna dolina. Po jednej stronie rzeki mieszkały Koronczarki, które zwykłe nici zamieniały w niezwykłe koronki, po drugiej stronie rzeki, ze swoją Babunią, mieszkała mała Klarunia, która miała tylko jedno marzenie: chciała robić najpiękniejsze koronki na świecie. Pewnej zimy Klarunia wyrusza w świat poszukać takich wzorów na koronkową sukienkę dla królewny Jedynaczki, jakich nikt jeszcze nie widział. Po drodze spotyka Panią Zimę, która zabiera ją w zaczarowany świat śniegu, szronu i lodu, aby tam poszukała wymarzonych wzorów.
niedziela, 19 maja, godz. 11.00
REKSIO - zestaw bajek, ok. 40’
+ warsztaty bębniarskie
REKSIO STRAŻAK
reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1972
Reksio bierze udział w gaszeniu pożaru. Piesek przechodzi strażackie przeszkolenie i bohatersko ratuje zagrożoną przez ogień spanielkę.
REKSIO DOMATOR
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1971
Reksio zakochuje się i pod wpływem tego uczucia gruntownie zmienia swoje przyzwyczajenia.
REKSIO WYCHOWAWCA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1969
Reksio zaopiekował się małym lwiątkiem, któremu w ogrodzie zoologicznym zmarła matka. Z lwiątka wyrasta wielki lew, który skutecznie przepędza dokuczających Reksiowi chłopców.
REKSIO MAGIK
reż. Edward Wątor, Polska 1973
Reksio ogląda występy wędrownego magika i w marzeniach sam staje się magikiem, który potrafi wyczarowywać ogromne ilości smacznych kości.
niedziela, 26 maja, godz. 11.00
MIĘDZY NAMI BOCIANAMI - zestaw bajek I, ok. 44’
+ Z MAMĄ W KINIE: zabawy masą solną
POWRÓT BOĆKÓW
reż. Bronisław Zeman, Polska 1997
Dwa bociany Wojtek i Matylda wracają wiosną do swojego domu w Bocianowie. Gubią jednak mapę i nie mogą trafić do celu. Spotykają gołębia pocztowego, który radzi im, aby dotarli na miejsce korzystając z usług poczty. Bociany zostają zapakowane do paczki, ale podróż w paczce jest nie do wytrzymania. Bociany uciekają. Trafiają do miasta i spędzają noc na miejskim kominie. Dym i miejski hałas powodują, że zdają się na własny instynkt i z jego pomocą postanawiają odnaleźć dom. Po drodze uwalniają jeszcze swojego znajomego gołębia pocztowego, którego uwięził jastrząb Kirkor.
NAS JEST WIĘCEJ
reż. Andrzej Flettner, Polska 1997
Wojtek i Matylda pilnują jaj i cieszą się, że wyklują się z nich małe bocianiątka. Tymczasem kukułka szuka odpowiedniego gniazda do podrzucenia swojego jajka i próbuje szczęścia u dzięcioła. Dzięcioł nie daje się jednak oszukać. Kukułka, korzystając z nieobecności Wojtka, wyrzuca więc z gniazda jajo bocianie i podrzuca swoje. Bociany spostrzegają brak jajka i Wojtek udaje się na jego poszukiwanie. Tymczasem wyrzucone jajko znajduje sroka, następnie trafia ono w posiadanie jastrzębia Kirkora. W końcu bocian odzyskuje utracone jajo. Z dużych jaj wykluwają się bociany, a z małego jajka wydostaje się pisklę kukułki. Wojtek z radością stwierdza: nas jest więcej!
niedziela, 2 czerwca, godz. 11.00
DZIEŃ DZIECKA Z TAJEMNICĄ W TLE
BARANKI DZIECIOM: POKAZ FILMÓW ANIMOWANYCH
HIP HIP & HURRA - zestaw bajek, ok. 40’
Para detektywów - hipopotam Hip Hip oraz łasiczka Hurra, rozwiązują zagadkowe wydarzenie, które miało miejsce w ich miasteczku. Hip Hip i Hurra zastanawiają się więc, czy wiatr może wiać na życzenie, dlaczego "zniknęły" bociany, gdzie rosną perły i czy rośliny coś jedzą - a rozwiązania zagadek dostarczają dzieciom wiadomości na ten temat. Serial, obok wartości rozrywkowych (jest to prawdziwie komediowa parodia poważnych serii detektywistycznych, która dostarczy rozrywki także dorosłym) ma charakter edukacyjny i przybliża dzieciom świat przyrody, zachęca do jej obserwowania i zadawania pytań.
FAMIGA: ZABAWY DETEKTYWISTYCZNE - czas trwania ok. 40’
+ PREZENT DLA KAŻDEGO UCZESTNIKA!!!
niedziela, 9 czerwca, godz. 11.00
PRZYGODY GĄSKI BALBINKI & NASZ DZIADZIO - zestaw bajek, ok. 46’
+ PLANETA SPORTU: zajęcia ruchowe dla dzieci
RÓŻNE PRZYGODY GĄSKI BALBINKI
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1959
Balbinka gra na rogu. Dwie kozy wtórują jej swoimi głosami, kłócąc się o to, która robi to lepiej. Jedna koza traci róg w pojedynku, Balbinka przyprawia jej ten, na którym grała.
UPALNY DZIEŃ GĄSKI BALBINKI
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963
W upalny letni dzień gąska Balbinka wraz z rodzicami udaje się nad rzeczkę, żeby łowić ryby.
JAK ZOSTAŁEM DETEKTYWEM
reż. Bronisław Zeman, Polska 1969
Dziadzio opowiada wnuczkowi o czasach, kiedy zabawiał się w detektywa. Zastawiał pułapki na złodzieja, ale efektem tego był fakt, że sam został okradziony.
MOJA PIERWSZA PODRÓŻ
reż. Stanisław Dülz, Polska 1967
Dziadzio opowiada o tym, jak wzniósł się w powietrze jako balast balonu, wylądował na szczycie wysokiej góry, potem dostał się na piracki statek, skąd wyratował go pilot.
JAK ZOSTAŁEM AKTOREM FILMOWYM
reż. Wacław Wajser, Polska 1967
Dziadzio opowiada wnuczkowi swoje przygody związane z filmem, w którym występował jako kaskader i uczestnik szalonych ucieczek i pogoni.
niedziela, 16 czerwca, godz. 11.00
BARANKI WE FRANCJI
- 4. Przegląd Nowego Kina Francuskiego - wydarzenie towarzyszące
+ zabawy masą solną
ZESTAW BAJEK ZE STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
- przygody zwierzątek: pieska, myszki, ślimaka i motyla, 38’
WALTER - LENIWA MYSZ
reż. Stanisław Dülz, Polska 1971
Leniwa mysz o imieniu Walter zaniedbuje swoje obowiązki, co sprawia, że jej naturalne otoczenie odwraca się od niej. Osamotniony Walter trafia do społeczności żab, w której, jeśli chce być zaakceptowany, musi być użytecznym dla innych.
DLACZEGO ŚLIMAK NIE MOŻE BYĆ LISTONOSZEM
reż. Edward Wątor, Polska 1975
Ważka, która jest listonoszem, łamie skrzydło i nie może roznosić listów. Jej funkcji podejmuje się ślimak, ale myli adresy i porusza się zbyt wolno.
SZCZĘŚLIWY MOTYL
reż. Alfred Ledwig, Polska 1971
Motylek zastanawia się, kim być, aby stać się szczęśliwym. Odrzuca wiele pomysłów. W końcu odnajduje innego motylka, który zostaje jego przyjacielem. I wtedy - staje się szczęśliwy.
niedziela, 23 czerwca, godz. 11.00
POMYSŁOWY DOBROMIR - zestaw bajek, ok. 40’
+ Z TATĄ W KINIE: warsztaty bębniarskie
Bajki, w których w prosty sposób wyjaśniane są zasady działania urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym. Bohaterem jest Dobromir - mały chłopiec, który mieszka z dziadkiem i małym szpakiem.
SKRZYDLATE MARZENIE
reż. Roman Huszczo, Polska 1974
MAGICZNA IGŁA
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
PRACOWITY NOSIWODA
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
ŻYWY OBRAZEK
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
niedziela, 30 czerwca, godz. 11.00
MIĘDZY NAMI BOCIANAMI - zestaw bajek II, ok. 45’
+ PLANETA SPORTU: zajęcia ruchowe dla dzieci
PIERWSZE LOTY ZA PŁOTY
reż. Marek Burda, Polska 1998
Małe boćki rozpoczynają naukę latania. Początkowo, mimo wskazówek i rad rodziców, ani Bartek, ani Zuzia nie potrafią oderwać się od gniazda. Jako pierwsza zaczyna latać odważna kukułka Zuzia. Pod nieobecność rodziców przynosi do gniazda latawiec. Bartek, uczepiony latawca, wzbija sie wraz z nim w powietrze. Jastrząb Major Kirkor spostrzega latawiec i przystępuje do ataku. Przerażony Bartek puszcza linki latawca i w tej samej chwili uświadamia sobie, że potrafi latać. Tymczasem latawiec nabity na dziób jastrzębia porywa Zuzia i rzuca się do ucieczki. Jastrząb rusza za nią w pościg.
GDZIE JEST MOJA MAMA?
reż. Marek Burda, Polska 1999
Dzieci bawią się w chowanego. Traktor, na którym schowała się Zuzia odjeżdża z Bocianowa. Mała kukułka dociera do sąsiedniej wsi, spotyka tam Kajtka i Jaśka, dwa małe bociany, które twierdzą, że Zuzia nie jest dzieckiem bocianów. Zaskoczona kukułka wraca do gniazda. Tymczasem Wojtek i Matylda wybierają się w odwiedziny do rodziny, zamierzają zabrać z sobą swoje dzieci. Mała kukułka pod pretekstem choroby zostaje w gnieździe, a kiedy wszyscy odlatują, postanawia dowiedzieć się prawdy o swoim pochodzeniu. Wreszcie sroka wyjaśnia jej, że każda kukułka jest dzieckiem kukułki. Zuzia kierowana przez leśne zwierzęta dociera do biologicznej matki, która ratuje ją przed jastrzębiem. Następnie matka ratuje życie małej kukułce. Zuzia uświadamia sobie, że tylko prawdziwa matka potrafi poświęcić się dla dziecka. Tymczasem bocianiątka z sąsiedniej wsi, bawiąc się wraz z Bartkiem i Basią w chowanego nagle znajdują się w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Na szczęście z pomocą przybywają Zuzia i Matylda.
Strona BARANKÓW DZIECIOM na Facebooku
KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM
Kino Pod Baranami sześciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!
Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!
PARTNERZY CYKLU:
CYKL POLECAJĄ: