Francuskie Rendez-Vous z dokumentem - pokaz 6
FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS Z DOKUMENTEM
Kino Pod Baranami
czerwiec - grudzień 2006
- pokazy francuskich filmów dokumentalnych
we współpracy z warszawskim Kinem Luna oraz Ambasadą Francji
Kolejny pokaz z cyklu FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS Z DOKUMENTEM:
sobota, 25 listopada, godz. 15.05
Ojciec w oczach syna: Portret Petera Brooka | Brook by Brook: portrait intime
reż. Simon Brook, Francja 2001, 71'
W tym portrecie Petera Brooka jego syn stara się oddać to co najważniejsze u wielkiego angielskiego reżysera teatralnego: pogoń za życiem, prawdą, wykraczająca poza zwykłe poszukiwania teatralne. Centralną osią filmu jest dialog w czasie teraźniejszym, ukazujący prywatne oblicze twórcy jako artysty, ojca, także syna, oparty na archiwach publicznych, prywatnych i rodzinnych. Peter Brook opowiada, raz po angielsku, raz po francusku, jaki wpływ wywarły na jego twórczość wydarzenia takie jak odkrycie ogrodu zen, czy podróż po Afryce, i jak dzięki nim rozwinął swoją koncepcję przestrzeni scenicznej i gry aktorskiej.
W czasie, gdy mówi o swoich doświadczeniach związanych z teatrem, o swoim zamiłowaniu do kina i podróży, widzimy go jak wraz z zespołem pracuje nad teatralną improwizacją. W swojej pracy Peter Brook kieruje się zamiłowaniem do przygody i eksperymentu. Jak nieustannie podkreśla, takie podejście do twórczości teatralnej musi zawsze wyprzedzać wszelką analizę, tak by teatr był zawsze zarazem bliski i daleki, banalny i zaskakujący.
Chagall: Rosja, osły i cała reszta | Chagall, à la Russie, aux ânes et aux autres
reż. François Lévy-Kuentz, Francja 2003, 55'
Ten wielopłaszczyznowy i niepowierzchowny film dokumentalny przedstawia wielce nietypowe losy Marca Chagalla (1887-1985): począwszy od dzieciństwa w sercu carskiej Rosji, poprzez przyjazd do Montparnasse w 1910, zaangażowanie w rosyjską rewolucję, któremu dał wyraz malując sufit paryskiej Opery, aż po pobyt w Nowym Jorku i ostatnie lata życia spędzone w Saint-Paul-de-Vence, na południu Francji. Artysta zawsze starał się łączyć w swojej sztuce żydowską tradycję wyniesioną z czasów dzieciństwa ze współczesnością, tworząc w ten sposób dzieła niezwykle oryginalne, wymykające się wielkim nurtom sztuki dwudziestego wieku. Dzięki wcześniej niepublikowanym rodzinnym archiwom i licznym sfilmowanym wywiadom, dokument ten ukazuje skrytą i przewrotną osobowość artysty, który – w zawieszeniu między zwątpieniem i pewnością – tworzył dzieła czasem kontrowersyjne. Obraz uzupełniają niezwykle cenne wywiady, w których mamy okazję usłyszeć relacje między innymi Meret Meyer, wnuczki Chagalla, Jean-Louis Prata, dyrektora Fundacji Maeght, Pierre’a Schneidera, krytyka sztuki, a także artystów, którzy pracowali przy realizacji monumentalnych dzieł mistrza.
Filmy w wersji oryginalnej z polskimi napisami. | Films in original version with Polish subtitles.
Bilety: tylko 10 zł!