Rana (The Cut) | reż. Fatih Akin - polska premiera filmu
RANA (THE CUT) | reż. Fatih Akin
- POKAZ SPECJALNY FILMU (polska premiera!)
sobota, 25 kwietnia 2015, g. 20.15
W ramach krakowskich obchodów upamiętniających 100. rocznicę ludobójstwa Ormian, zapraszamy na premierowy pokaz najnowszego filmu uznanego reżysera, Fatiha Akina - Rana (The Cut).
Seansowi towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona zbrodni, dokonanej na Ormianach w Imperium Osmańskim w 1915 roku.
Spotkanie poprowadzą Jakub Osiecki i Armen Artwich.
Krakowskie obchody rocznicy odbędą sie w dniach 25 i 26 kwietnia 2015. Organizatorami wydarzenia są Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne oraz Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń będzie projekcja najnowszego filmu Fatiha Akina, autora Głową w mur i Na krawędzi nieba. Film Rana debiutował na festiwalu filmowym w Wenecji w zeszłym roku, a sobotni pokaz w Krakowie będzie jego polską premierą. Do tematu ludobójstwa Ormian filmowcy sięgają niezwykle rzadko. W filmie Rana po raz pierwszy o tym epizodzie opowiada twórca pochodzenia tureckiego - Fatih Akin.
Dyskusję po seansie poprowadzą dr Jakub Osiecki (Narodowa Akademia Nauk Armenii, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) i Armen Artwich (wiceprezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie).
O FILMIE:
RANA (THE CUT) | THE CUT
reż. Fatih Akin, Niemcy/Francja/Polska/Włochy/Kanada/Turcja 2014, 138’
Najnowszy film Fatiha Akina, którego premiera odbyła się na 71. MFF w Wenecji, to trzecia część trylogii niemieckiego reżysera tureckiego pochodzenia. Po opowieści o miłości - Głową w mur (2004) i śmierci - Na krawędzi nieba (2007), w filmie Rana (The Cut) autor porusza temat diabła i zła.
Głównym bohaterem filmu jest kowal Nazaret Manoogian (Tahar Rahim), który przeżył ludobójstwo dokonane w 1915 roku na Ormianach i został odłączony od swojej rodziny. Po wielu latach dowiaduje się, że jego córki bliźniaczki żyją i wyrusza w podróż, żeby je odnaleźć.
Film jest jednocześnie epopeją, dramatem, filmem przygodowym i westernem, a jego motywem przewodnim jest zło tkwiące w ludziach, które z łatwością dochodzi do głosu.
W postać głównego bohatera wcielił się francuski aktor pochodzenia algierskiego, Tahar Rahim, znany z roli w głośnym filmie Prorok (2009), za którą nagrodzony został Cezarem. Rahim wystapił także w Przeszłości (2013) Asghara Farhadiego oraz w cieszącej się dużą popularnością komedii Samba (2014) z Omarem Sy i Charlotte Gainsbourg.
(strona wydarzenia na Facebooku)
BILETY:
20 zł (normalny)
14 zł (ulgowy | senior)
* bilety dostępne w kasach Kina oraz ONLINE
ZWIASTUN (oryginalny):
ORGANIZATORZY:
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Kino Pod Baranami