kpb

Unsound On Tour Across Borders - projekcje filmów z muzyką na żywo

W centrum uwagi krakowskiego festiwalu UNSOUND zawsze stało wspieranie współpracy międzynarodowej oraz nawiązywanie kontaktów pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Tak narodził się projekt UNSOUND ON TOUR ACROSS BORDERS.

Przy okazji niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej najlepsi artyści eksperymentalnej i elektronicznej sceny muzycznej z Niemiec podejmą współpracę ze szwajcarskimi, polskimi, czeskimi, słowackimi, ukraińskimi oraz białoruskimi artystami. Owocem tej współpracy będą dwudniowe festiwale w Pradze, Bratysławie, Krakowie, Toruniu, Kijowie i Mińsku.

W ich programie, obok koncertów, znajdą się performance, projekcje filmów z muzyką na żywo, warsztaty i projekcje wideo, każdorazowo z udziałem innych artystów.

Na krakowską i toruńską odsłonę Festiwalu zaplanowano też imponujący wybór warsztatów, projekcji klasycznych niemych horrorów z muzyką na żywo, koncertów i imprez klubowych w krakowskim klubie Pauza.

W Kinie Pod Baranami w ramach Festiwalu odbędą się dwie projekcje filmów niemych z muzyką na żywo.

Bilety: 20 zł

W programie:

czwartek (26 kwietnia), godz. 19.00

WAMPIR | VAMPYR
reż. Carl Theodor Dreyer, Francja/Niemcy 1932, 72’



Nastrojowy film grozy zrealizowany przez Carla Theodora Dreyera, mistrza duńskiej kinematografii i jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina.

Wampir to nieco zapomniane arcydzieło kina niemego. Stylistycznie perfekcyjnie dopracowany, oniryczny film. Rzadko można to stwierdzić z przekonaniem, ale tym razem nie ma wątpliwości - tak, Wampir przez lata nic nie stracił ze swojej siły oddziaływania na widza.

David Gray, który zatrzymał się w zajeździe Courtenpierre, otrzymuje od pewnego nieznajomego paczkę z instrukcją - może do niej zajrzeć dopiero po jego śmierci. Nieznajomy okazuje się właścicielem pobliskiego zamku, w którym mieszkają także jego dwie córki. Starsza cierpi na tajemniczą chorobę. Po śmierci ich ojca David, zgodnie z zaleceniem, otwiera paczkę. Znajduje w niej książkę poświęconą wampiryzmowi, która upewnia go, że że umierająca Leona jest wampirzycą.

Muzykę na żywo wykona: HAUSCHKA

Pod tym pseudonimem kryje się niemiecki pianista i kompozytor Volker Bertelmann. Przy użyciu specjalnie przygotowanego fortepianu artysta na co dzień tworzy specyficzną muzykę, która zaskakuje słuchaczy przyzwyczajonych do harmonijnego i czystego brzmienia tego instrumentu. Wcześniej współpracował z wytwornią Karaoke Kalk, zaś jego wiosenny występ na UoTaB zbiegnie się w czasie z wydaniem nowej płyty w wytwórni FAT Cat. Podczas festiwalu Hauschka wykona specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką do jednego z arcydzieł kina niemego Carla Dreyera.


piątek, (27 kwietnia), godz. 19.00

GOLEM | DER GOLEM
reż. Paul Wegener, Niemcy 1920, 84'



Słynny niemiecki film grozy, zapowiadający późniejszą falę filmów ekspresjonistycznych.

Akcja filmu rozgrywa się w XVI wieku w żydowskim getcie w Pradze. Rabin Loew w proteście przeciw cesarzowi, który rozkazał Żydom opuszczenie swoich domostw, powołuje do życia Golema, pozbawionego duszy humanoida.

W roli Golema wystąpił sam Paul Wegener, reżyser filmu, znany już jako aktor z roli tytułowej w Studencie z Pragi (1913), uważanym za pierwszy, ''prawdziwy''  film grozy w historii kina. 

Golem, ikona horroru, stała się wzorem dla późniejszego pochodu ekranowych monstrów (m.in. dla Frankensteina).

Muzykę na żywo wykona: THOMAS KÖNER

Thomas Köner to znany artysta medialny i kompozytor. Twórca instalacji dźwiękowych, pracujący często z artystami filmowymi. Na zamówienie Luwru oraz Musée d’Orsay w Paryżu stworzył muzykę elektroniczną do ponad 10 niemych filmów. Jest także uznanym producentem progresywnego techno. Szczególnie interesuje go połączenie efektów wizualnych z doznaniami słuchowymi. W czasie festiwalu będzie taperem podczas projekcji klasycznego filmu niemego. Artysta poprowadzi też warsztaty na temat tworzenia materiału dźwiękowego do niemych filmów (w Kinie 18, ul. Floriańska).

archiwum