kpb

9. Festiwal Kultury Rumuńskiej w Krakowie - program filmowy

9. FESTIWAL KULTURY RUMUŃSKIEJ W KRAKOWIE
PROGRAM FILMOWY
13 - 15 maja 2016



Zapraszamy na przegląd filmowy w ramach Festiwalu Kultury Rumuńskiej w dniach 13-15 maja. Po raz kolejny będzie okazja, aby obejrzeć najznakomitsze produkcje rumuńskiej kinematografii, która od ponad dekady święci triumfy na międzynarodowych festiwalach filmowych. W programie wydarzenia znalazły się trzy filmy fabularne oraz wybór krótkich metraży, a także pokaz filmów animowanych dla dzieci.

Rumuńskie kino zyskało międzynarodowe uznanie po sukcesach filmów Śmierć pana Lazarescu (2005) Cristia Puiu, 12:08 na wschód od Bukaresztu (2006) Corneliu Porumboiu oraz 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni (2007) Cristiana Mungiu podczas kolejnych edycji festiwalu w Cannes, gdzie otrzymały odpowiednio: Nagrodę przeglądu Un Certain Regard, Złotą Kamerę oraz Złotą Palmę. Krytycy zaczęli wtedy mówić o narodzinach Rumuńskiej Nowej Fali.

W tym roku aż trzy rumuńskie produkcje zostały zakwalifikowane na canneński festiwal: dwie powalczą w konkursie głównym o Złotą Palmę, jedna - o nagrodę w sekcji Un Certain Regard. W tym samym czasie przedstawimy trzy inne rumuńskie filmy fabularne: rodzinny dramat Carmen, wpisujący się w nurt Rumuńskiej Nowej Fali; Świat należy do mnie - niskobudżetowy debiut Nicolae Constantina Tănase’a o dorastaniu, do którego reżyser zaangażował aktorów nieprofesjonalnych, zwerbowanych za pośrednictwem Facebooka; Orizont - mroczny thriller, w którym nie brak odniesień do twórczości Polańskiego, Hanekego i Hitchcocka. Film został zrealizowany na kanwie klasycznego rumuńskiego opowiadania Ioana Slavici pt. Młyn szczęścia (Moara cu noroc). Autorem zdjęć do Orizontu jest Oleg Mutu, naczelny operator Rumuńskiej Nowej Fali, odpowiedzialny za stronę wizualną dwóch filmów Cristiana Mungiu - 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni i Za wzgórzami - oraz nagrodzonych w tym roku w Berlinie Zjednoczonych Stanów Miłości w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

W programie filmowym Festiwalu Kultury Rumuńskiej znalazł się również wybór sześciu najlepszych krótkich metraży ostatnich lat, prezentujący dokonania młodych rumuńskich twórców.

Przeglądowi towarzyszy specjalna odsłona cyklu Baranki Dzieciom, połączona z warsztatami plastycznymi, które przybliżą maluchom bogactwo rumuńskiej kultury.


PROGRAM:

piątek, 13 maja
19.15  ŚWIAT NALEŻY DO MNIE
| LUMEA E A MEA
reż. Nicolae Constantin Tănase, Rumunia 2015, 99’

sobota, 14 maja
19.15  ORIZONT
| ORIZONT
reż. Marian Crişan, Rumunia 2015, 89’

21.00  NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 100’

niedziela, 15 maja
11.00 
BARANKI W RUMUNII:
MIAUNEL I BĂLĂNEL | MIAUNEL ŞI BĂLĂNEL
reż. Horia Ştefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea, Rumunia 1974-1982, 45’
+ zajęcia plastyczne

19.15  CARMEN | CARMEN
reż. Doru Nițescu, Rumunia 2013, 89’

Wszystkie filmy wyświetlone zostaną
w wersji oryginalnej z polskimi napisami.



BILETY:
16 zł
(normalny)
13 zł (ulgowy)
Baranki Dzieciom: 10 zł
Karnet
(4 seanse): 44 zł


O FILMACH:

CARMEN
| CARMEN
reż. Doru Nițescu, Rumunia 2013, 89’

MFF Sarajewo 2013 - nominacja: Nagroda Heart of Sarajevo - najlepszy film
Nagrody Gopo 2016 - nominacje: najlepszy debiut, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza muzyka, najlepsza charakteryzacja i fryzury

Młode małżeństwo, Mariana i Puiu, żyje na wsi u podnóża gór, gdzie wychowuje dwójkę dzieci, Carmen i Mirceę. Któregoś ranka mama i 10-letnia córka wyjeżdżają do Bukaresztu, a celem ich podróży jest wizyta w szpitalu. Dziewczynka cierpi na tajemniczą chorobę, która odebrała jej uśmiech. Tylko jeden lekarz, doktor Sitaru, wierzy, że Carmen ma szansę na wyzdrowienie. Ryzykowna operacja nie przynosi jednak spodziewanego rezultatu, a sytuacja całej rodziny komplikuje się.


ORIZONT | ORIZONT
reż. Marian Crişan, Rumunia 2015, 89’

Tallinn Black Nights Film Festival 2015 - nominacja: Grand Prix
W poszukiwaniu szczęścia małżeństwo Luciana i Andry opuszcza miasto, aby podejąć się prowadzenia zajazdu, zagubionego gdzieś w górach na północnym zachodzie Rumunii. Krótko po przyjeździe gospodarze zostają ostrzeżeni przed Zoltanem, lokalnym gangsterem. Mimo to mężczyzna staje się stałym gościem zajazdu, a Lucian przymyka oko na jego występki w zamian za bezpieczeństwo rodziny i święty spokój. Pętla korupcji i zbrodni zaczyna się jednak zaciskać wokół szyi Luciana.
Autorem zdjęć do Orizontu jest Oleg Mutu, naczelny operator Rumuńskiej Nowej Fali, odpowiedzialny za stronę wizualną dwóch filmów Cristiana Mungiu - 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni i Za wzgórzami - oraz nagrodzonych w tym roku w Berlinie Zjednoczonych Stanów Miłości w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.


ŚWIAT NALEŻY DO MNIE | LUMEA E A MEA
reż. Nicolae Constantin Tănase, Rumunia 2015, 99’

MFF Karlowe Wary 2015: sekcja East of West Award - wyróżnienie specjalne
MFF Transylwania 2015: najlepszy debiut rumuński
Nagrody Gopo 2016: najlepszy debiut
- 5 nominacji: najlepsze zdjęcia, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza muzyka, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy

16-letnia Larisa mieszka w małym nadmorskim miasteczku, gdzie aby zyskać szacunek i posłuch wśród ludzi, trzeba mieć pieniądze i dobrze wyglądać. Nastolatka nie ma łatwego startu - jej rodzina boryka się z ciągłymi problemami finansowymi. Gdy Larisa zakochuje się we Florinie, lokalnym playboyu, zyskuje śmiertelnego wroga w osobie Anny, dziewczyny z zamożnego domu. Bohaterka z niezwykłą odwagą, zaciecięm i determinacją zaczyna walczyć o miłość i uznanie.
Krótkometrażowy film reżysera pt. 12 minut pokazywany był w Kinie Pod Baranami podczas 8. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w 2015 roku.


NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH
(całkowity czas trwania: 100’)

BLACK FRIDAY | BLACK FRIDAY
reż. Roxana Stroe, Rumunia 2015, 22’

W czasach komunizmu kolejki przed sklepami były czymś powszednim. Po wielu godzinach oczekiwania z pustym żołądkiem, Mihail nie otrzymuje swojej racji żywnościowej. Następnego dnia robi wszystko, by jako pierwszy zająć miejsce w kolejce.

GNIAZDO SNAJPERA 0068 | DISPOZITIV 0068
reż. Radu Barbulescu, Rumunia 2015, 30’

Dwóch pracowników Służby Bezpieczeństwa dzwoni do drzwi. Gdy kobieta otwiera, do środka wpada w pełni uzbrojony snajper, przeprowadzający akcję w okolicy. W głębi mieszkania natyka się na właścicielkę, starszą sparaliżowaną panią. Ta stanowczo prosi go, by ją zastrzelił.

LEKCJA O KOLE | LECTIA DESPRE CERC
reż. Ştefan Morozan, Rumunia 2014, 2’
CineMAiubit - International Student Film Festival 2014
Animowana lekcja o kole i kuli. Studium figury geometrycznej.

LUCKY | LUCKY
reż. Alexandra Botău, Rumunia 2014, 7’

Kameralny film animowany zrealizowany w technice lalkowej. Autorka za pomocą oszczędnych środków konstruuje metaforę opresji i izolacji.

PREZENT | CADOUL
reż. Dumitru Grosei, Rumunia/Mołdawia 2014, 18’

Victor dostaje pod choinkę lornetkę, jednak najbardziej na świecie marzy o tym, by pojechać z ojcem na polowanie. W końcu jego życzenie się spełnia - chłopiec będzie musiał skonfrontować się z brutalną i goteskową rzeczywistością męskiego rytuału. W roli ojca wystąpił Valeriu Andriuţă, znany z filmu Za wzgórzami Cristiana Mungiu.

RAMONA | RAMONA
reż. Andrei Cretulescu, Rumunia 2015, 21’

Jedna dziewczyna, jeden samochód, jedna noc. Nic nie dzieje się przypadkiem. Kim jest tytułowa Ramona?


BARANKI W RUMUNII:
MIAUNEL I BĂLĂNEL | MIAUNEL ŞI BĂLĂNEL 
reż. Horia Ştefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea, Rumunia 1974-1982, 45’
+ zajęcia plastyczne



W roku 1974 w rumuńskiej telewizji pojawił się krótki film Magiczne bąbelki Zaharia Buzea, który dał początek serii Miaunel i Bălănel. Bajka opowiada o przyjaźni między psem i kotem. Szczeniak Bălănel i kotek Miaunel przyszli na świat, nie wiedząc, że z natury powinni się kłócić. Tymczasem żyją w zgodzie, co więcej, są najlepszymi przyjaciółmi i wspólnie przeżywają wiele przygód. Historia przyjaźni między tymi dwoma zwierzakami spodobała się dziecięcej publiczności tak bardzo, że do 1982 roku powstało aż 60 odcinków tej serii.


ORGANIZATORZY:
Rumuński Instytut Kultury w Warszawie
Kino Pod Baranami

archiwum