kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Uczeń

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina 
UCZEŃ reż. Kiriłł Sieriebrennikov

sobota, 13 maja 2017, godz. 10.00

 

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie SMAKu!  W programie nominowany do sześciu nagród Rosyjskiej Akademii Filmowej dramat Uczeń w reżyserii Kiriłła Sieriebrennikova (Zdrada, Dzień w Juriewie). Głównym bohaterem filmu jest nastoletni chłopak przekonany o tym, że żyje w świecie obłudy i kłamstwa. Stopniowo zmienia się w religijnego fanatyka, kwestionując moralność otaczających go dorosłych. Film Sieriebrennikowa robi wrażenie nie tylko dzięki grze aktorskiej czy pracy kamery. To przede wszystkim kino prowokujące intelektualnie, stawiające pytania natury etycznej, znane z najlepszej rosyjskiej literatury. 

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Gospodarzem spotkania będzie Stanisław Herjan - uczeń klasy pierwszej (zwanej architektoniczną) V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.  

 

Nie może Was zabraknąć!

 

BILETY dla uczniów: 10 zł 

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

 

O FILMIE:

UCZEŃ | (M)UCHENIK
reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja 2016, 118’

FEST International Film Festival 2017: Nagroda Jury FEDEORA dla najlepszego filmu, Nagroda Jury w Konkursie Głównym dla najleszego reżysera (Kirill Serebrennikov) i najlepszego aktora (Pyotr Skvortsov)
Nagrody Rosyjskiej Akademii Filmowej Nika 2017: najlepsza aktorka drugoplanowa (Yuliya Aug)
Nagrody Rosyjskiej Gildii Krytyków Filmowych 2017: Biały Słoń dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Svetlana Bragarnik) oraz najlepszego kompozytora (Ilya Demutskiy)
Europejskie Nagrody Filmowe 2016: najlepszy kompozytor (Ilya Demutskiy)
Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską 2016: Grand Prix dla najlepszego filmu (Kiriłł Sieriebriennikow)
MFF w Cannes 2016: Nagroda im. François Chalais’go
Sochi Open Russian Film Festival 2016: najlepszy reżyser filmu pełnometrażowego (Kirill Serebrennikov)

Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zawładnęły nim moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

 

ZWIASTUN:


 

Spotkania Młodych Amatorów Kina to inicjatywa uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutują o tym, co zobaczyli.

Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi - mówi pomysłodawczyni spotkań Aleksandra Musiał z V LO - Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!

Pokazy filmowe dla młodzieży odbywają się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez uczniów krakowskich liceów, a kończy żywa dyskusja na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują uczestnicy.

 

UCZESTNICY O SMAKu:

"Trudno mi znaleźć argumenty, które mogłyby przemawiać przeciwko SMAK-owi, może pomijając wczesną porę spotkań. Więc jeśli tylko uwielbiasz kino, lubisz atmosferę kin studyjnych i nie przeszkadza Ci wczesna pora spotkań, to SMAK jest czymś dla Ciebie. Nawet jeśli lubisz kino tylko od czasu do czasu, to warto po prostu przyjść i przekonać się na własnej skórze, czy taka konwencja Ci odpowiada, czy też nie."

Olga Filip, II LO w Krakowie

Zachęcamy do lektury całej relacji na stronie.

 

PARTNERZY SMAKu:

    

 

archiwum