kpb

Dojrzałe Kino: Po tamtej stronie

środa, 8 listopada 2017, godz. 11.00

 

  

 

W środę, 8 listopada, zapraszamy dojrzałych widzów na pokaz filmu Po tamtej stronie - nagrodzonej w Berlinie czarnej komedii Akiego Kaurismäkiego. To opowieść o nietypowej przyjaźni helsińskiego restauratora i syryjskiego uchodźcy, w której przejrzeć się może cała Europa. 

 

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień prezentujemy wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją, a po seansie odbywa się dyskusja. Naszych widzów częstujemy kawą, herbatą i ciasteczkami. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.

 

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl

 

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

 

BILETY dla seniorów: 14 zł

 

O FILMIE: 

 

PO TAMTEJ STRONIE | TOIVON TUOLLA PUOLEN
reż. Aki Karuismäki, Finlandia/Niemcy 2017, 101’


fot. Malla Hukkanen © Sputnik Oy

MFF w Berlinie 2017: najlepszy reżyser (Aki Kaurismäki), konkurs główny
Nagroda LUX: oficjalna selekcja

Po sukcesie zrealizowanego we Francji Człowieka z Hawru, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. Tym razem, opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu. Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

 

ZWIASTUN:

 




zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

  
       


PARTNERZY:

  
            

     

 
       

archiwum