Tybet: Trylogia Buddyjska w Kinie Pod Baranami. Gramy dłużej!
Zapraszamy na pokazy wyjątkowego filmu TYBET: TRYLOGIA BUDDYJSKA.
Dokument przenosi widzów w samo serce buddyjskiej kultury.
Film był prezentowany na tegorocznej edycji Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! tylko w Warszawie.
Wyjątkowe zainteresowanie publiczności i wielki sukces frekwencyjny zdecydowały o zorganizowaniu dodatkowych pokazów tego niezwykłego obrazu.
Odbędą się one również w Kinie Pod Baranami, po raz pierwszy przed krakowską publicznością.
TYBET: TRYLOGIA BUDDYJSKA od 14 grudnia tylko w Kinie Pod Baranami - ze względu na bardzo duże zainteresowanie Widzów film gramy do 3 stycznia!
Projekcje z DVD.
TYBET: TRYLOGIA BUDDYJSKA | TIBET: A BUDDHIST TRILOGY
reż. Graham Coleman, Wielka Brytania 1979/2005, 134'
Jedno z najważniejszych dokonań filmowych przedstawiających naszą kulturę. Dalajlama
Mistyczny, niezwykły dokument uznany za arcydzieło i najlepszy film o buddyzmie tybetańskim. Ukazuje ciągłość starożytnej kultury Tybetu. Złożony z trzech części - od portretu Dalajlamy, duchowego i świeckiego przywódcy Tybetańczyków do ukazania mistycznego świata klasztornego. Film zabiera widza w intymną podróż głęboko do serca kultury buddyjskiej. Zrealizowany w Nepalu i Indiach stwarza niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się zdumiewającej sile przetrwania tej kultury religijnej.
W 1977, kiedy film powstał zwyczaje i sposób życia Tybetańczyków nie różniły się od tych pielęgnowanych przez ich przodków, a Dalajlama był mało znany w świecie.
Pierwsza część trylogii Dalajlama, zakony i lud - sfilmowana w rezydencji Dalajlamy w Daramsala i w klasztorze w Sera - bada drogi, jakimi wiedza buddyjskiej kultury Tybetu jest rozwijana, doskonalona i przekazywana społeczności laickiej. Dalajlama zawsze emanuje spokojem i siłą. Swoją mądrość i pobożność okazuje zawsze z łagodnością, czy to wybierając imiona dla nowonarodzonych dzieci, czy to zwracając się do swojego narodu w 20. rocznicę tybetańskiego powstania przeciw komunistycznej okupacji chińskiej z 1959 roku. W tej części filmu jesteśmy też świadkami intelektualnych rozważań buddyjskich mnichów, które są niesamowitą manifestacją rozumu i umysłowej przebiegłości.
Druga część: Przekazywanie owocu prawdy daje wgląd w buddyjską kulturę i teologię, odkrywa esencję mistycznej filozofii tybetańskiego buddyzmu. Obserwujemy mnichów z klasztoru Sakya w Boudha w Nepalu podczas ich przygotowań do starożytnego rytuału ochronnego związanego z Tarą znaną jako Piękny Klejnot.
Natomiast część trzecia Pola zmysłów osadzona jest w majestatycznym górskim krajobrazie Ladakhu. Ukazuje jeden dzień z życia mnichów i miejscowych chłopów i kończy się poruszającym rytuałem, będącym odpowiedzią na śmierć we wspólnocie. Jak w tybetańskiej Księdze Zmarłych umarły prowadzony jest przez oniryczny stan łączący śmierć i narodziny.
Film pokazywany był na tegorocznej edycji Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO!, gdzie cieszył się ogromnych zainteresowaniem publiczności.
Jeden z najbardziej wyjątkowych filmów od lat, szczególne i wymagające arcydzieło. The Village Voice
Niezwykłe świadectwo - proste i zniewalające. Los Angeles Times
Buddyjski odpowiednik Wielkiej ciszy. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
Oficjalna strona filmu: www.tibet-trilogy.com
TRAILER (oryginalny):