Dojrzałe Kino: Książę i Dybuk
środa, 13 czerwca 2018, godz. 11.00
W środę, 13 czerwca, zapraszamy dojrzałych widzów na pokaz filmu Książę i dybuk - opowieści o Michale Waszyńskim, jednym z najpopularniejszych reżyserów międzywojnia, którego największym dziełem była własna biografia.
Książę i dybuk to nagrodzona a festiwalu w Wenecji dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Mosze Waks, późniejszy twórca Dybuka - pierwszego pełnometrażowego filmu zrealizowanego całkowicie w jidysz, a zarazem najwybitniejszego żydowskiego filmu wyprodukowanego w Polsce? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością?
Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień prezentujemy wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją, a po seansie odbywa się dyskusja. Naszych widzów częstujemy kawą, herbatą i ciasteczkami. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.
Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl
Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!
BILETY dla seniorów: 14 zł
O FILMIE:
KSIĄŻĘ I DYBUK | THE PRINCE AND THE DYBBUK MFF w Wenecji 2017: nagroda Venezia Clasici dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie Ci, którzy mieli szczęście poznać Michała Waszyńskiego osobiście, zapamiętali go jako arystokratę, kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną. Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. To on odpowiadał za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją – Dybuk, wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie. Odkrywając po latach niebywałą i spektakularną karierę Waszyńskiego wydawać by się mogło, że osiągnął w życiu wszystko, czego pragnął. Jednak jedna rzecz do końca nie dawała mu spokoju. Waszyński przez lata szukał utraconej kopii filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice. ZWIASTUN: Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska/Niemcy 2017, 82'
MFF w Mińsku 2017: dyplom w konkursie filmów dokumentalnym