Zimna wojna - pokaz specjalny z udziałem Joanny Kulig
ZIMNA WOJNA (reż. Paweł Pawlikowski)
- pokaz specjalny z udziałem Joanny Kulig
sobota, 9 czerwca 2018, godz. 20.45
Kino Pod Baranami
Sala Czerwona - pokaz filmu i spotkanie (WYPRZEDANA)
Sala Niebieska - pokaz filmu i transmisja spotkania
fot. Łukasz Bąk
W sobotę, 9 czerwca, zapraszamy na specjalny pokaz owacyjnie przyjętego w Cannes filmu Zimna wojna autorstwa najlepszego reżysera festiwalu, Pawła Pawlikowskiego. Gościem pokazu będzie odtwórczyni jednej z głównych ról, Joanna Kulig.
Światowa premiera Zimnej wojny podczas tegorocznego festiwalu w Cannes zakończyła się niebywałym sukcesem. Pierwszy polski film w konkursie głównym od czasu Pianisty Romana Polańskiego wzbudził zachwyt wszystkich obecnych, czego dowodem jest kilkunastominutowa owacja na stojąco. Paweł Pawlikowski, twórca nagrodzonej Oscarem Idy, zaprezentował porywającą historię miłosną, która przyniosła mu nagrodę dla najlepszego reżysera tegorocznej edycji festiwalu. Niewątpliwymi gwiazdami wieczoru byli również wcielający się w główne role aktorzy: Joanna Kulig (Niewinne) oraz Tomasz Kot (Bogowie), którym osobiście gratulowała m.in. przewodnicząca jury, Cate Blanchett. Udało im się stworzyć prawdziwie elektryzujący duet, któremu na ekranie towarzyszą równie znakomici aktorzy: Borys Szyc (Pokot), Agata Kulesza (Ida), Adam Woronowicz (Czerwony pająk), Adam Ferency (Jasminum) oraz Adam Szyszkowski (Ostatnia rodzina). Autorem zachwycających, czarno-białych zdjęć do jest Łukasz Żal (Twój Vincent, Ida). W pracy nad scenariuszem do filmu brał udział Janusz Głowacki.
Po seansie Kino Pod Baranami zaprasza na spotkanie z Joanną Kulig, które poprowadzi Anita Piotrowska.
Film prezentowany będzie w wersji oryginalnej, z polskimi i angielskimi napisami.
MEDIA O FILMIE:
Kot jest elegancki i powściągliwy. Kulig jest jak rozkołysane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę, iskrzy emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska wersja Jennifer Lawrence.
- Guy Lodge, Variety
Czuję się jeńcem tego filmu. Taka sytuacja zdarza się dziś w kinie rzadko, tym bardziej w kinie polskim. Paweł Pawlikowski w Zimnej wojnie zastawia na widza pułapkę, łapie go w sieć reminiscencji, nie pozwala się oderwać, nabrać dystansu. Tak działały kiedyś wielkie melodramaty oraz piosenki o miłości niespełnionej, niemożliwej. - Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
Zimna wojna sprawia wrażenie najbardziej osobistego dzieła Pawlikowskiego – także w tym sensie, że pozostaje świadomą deklaracją wiary w narracyjną potęgę kina (…) Wiktor i Zula – rewelacyjnie zagrani przez Tomasza Kota i Joannę Kulig – to zarazem postaci z krwi i kości oraz tragiczne figury rodem z kina noir: odurzony miłością artysta, który traci grunt pod nogami oraz femme fatale, która stawia wszystko na jedną kartę. - Michał Walkiewicz, Filmweb.pl
BILETY:
22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)
Uwaga!
Bilety na pokaz w Sali Czerwonej są wyprzedane. Zapraszamy na pokaz filmu i transmisję spotkania w Sali Niebieskiej.
O FILMIE:
ZIMNA WOJNA | COLD WAR
reż. Paweł Pawlikowski, Polska/Francja/Wielka Brytania 2018, 88’
fot. Łukasz Bąk
MFF w Cannes 2018: najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski)
Nowe dzieło Pawła Pawlikowskiego – laureata Oscara za film Ida. Światowa premiera obrazu w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes wzbudziła euforię publiczności, przynosząc owację na stojąco, łzy wzruszenia Julianne Moore oraz gratulacje od Benicio del Toro. Ukoronowaniem sukcesów filmu na najważniejszej imprezie filmowej świata stała się natomiast nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego. Zimna wojna opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia prezentowane w filmie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
ZWIASTUN: