Conrad Festival: Spotkanie z biografem Ingmara Bergmana
SPOTKANIE Z THOMASEM SJÖBERGIEM,
BIOGRAFEM INGMARA BERGMANA
+ projekcja filmu dokumentalnego
BERGMAN. ROK Z ŻYCIA (reż Jane Magnusson)
niedziela, 28 października 2018, godz. 15.00
Kino Pod Baranami
W ramach Festiwalu Conrada zapraszamy do Baranów na niedzielne popołudnie, 28 października, podczas którego podejmiemy próbę bliższego poznania Ingmara Bergmana. Przed projekcją filmu dokumentalnego w reżyserii Jane Magnusson Bergman. Rok z życia, odbędzie się spotkanie z Thomasem Sjöbergiem, autorem biografii szwedzkiego reżysera.
Książka Thomasa Sjöberga Ingmar Bergman. Miłość, seks i zdrada (Wydawnictwo Albatros) podąża za Bergmanem niemal przez całe jego życie – począwszy od dzieciństwa, przez czas spędzony w nazistowskich Niemczech, naznaczony fascynacją faszyzmem i podziwem dla Adolfa Hitlera, aż po burzliwe związki z dziewięcioma silnymi i niezależnymi kobietami, a w końcu ślub z tą, która najbardziej przypominała jego matkę. Sjöberg opowiada historię człowieka z krwi i kości, wykraczając daleko poza stereotypowy wizerunek reżysera, jaki ukształtowali jego współpracownicy i media. Mamy tu Bergmana syna, męża, kochanka i ojca. A przede wszystkim niespokojnego ducha, siejącego zamęt w życiu bliskich sobie osób. Jest to opowieść o wielkich namiętnościach, seksie i zdradzie.
Opierając się na wyjątkowych źródłach, takich jak dzienniki matki, korespondencja między członkami rodziny i zapisy z niewykorzystywanych dotąd archiwów, Sjöberg ujawnia inną, nową i nieznaną dotąd stronę najsłynniejszego na świecie szwedzkiego reżysera.
Thomas Sjöberg (ur. 1958) - szwedzki pisarz i dziennikarz. Karierę dziennikarską rozpoczął pod koniec lat 70. XX wieku. Zarówno jako dziennikarz prasowy, jak i jako autor biografii, Sjöberg specjalizuje się w pisaniu o znanych Szwedach, takich jak Berth Milton (biznesmen, właściciel prywatnego pornograficznego imperium medialnego), Pierre Schori (polityk i dyplomata, bliski współpracownik zamordowanego premiera Olofa Palmego), Sven-Göran Eriksson (trener piłkarski), Lennart Hyland (twórca IKEI), Jannike Björling (była dziewczyna tenisisty Björna Borga) czy Ingmar Bergman (najsłynniejszy reżyser i „towar eksportowy” Szwecji).
Sjöberg wykłada dziennikarstwo i współpracuje ze szwedzką telewizją. W 2011 roku przyznano mu Freelance Prize, za wyjątkowe dokonania dziennikarskie. Pisarz zasłynął skandalizującą biografią obecnego króla Szwecji Karola XVI Gustawa, która z miejsca stała się bestsellerem, a szwedzkie Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych umieściło ją w 2013 roku na liście najbardziej odkrywczych biografii ostatniego dwudziestopięciolecia.
O FILMIE:
BERGMAN. ROK Z ŻYCIA | BERGMAN: A YEAR IN A LIFE
reż. Jane Magnusson, Szwecja/Norwegia 2018, 117’ (dokument)
☆ MFF w Cannes 2018: nominacja do Złotego Oka dla najlepszego dokumentu
1957 był ważnym rokiem dla Ingmara Bergmana - przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina. Dokument Jane Magnusson zdaje raport z tego momentu, opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady. Dzięki temu Bergman - rok z życia to znacznie więcej niż kolejna dwuwymiarowa kinfolilska laurka.
(Piotr Mirski dla www.nowehoryzonty.pl)
ZWIASTUN: