kpb

Premiera Psychologiczna: Szczęśliwy Lazzaro

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
Szczęśliwy Lazzaro 
(reż. Alice Rohrwacher)
- pokaz filmu i dyskusja

wtorek, 26 marca 2019, godz. 20.05
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 26 marca, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Premier psychologicznych. W programie pokaz filmu Szczęśliwy Lazzaro, nagrodzona na festiwalu w Cannes oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego. Zapraszamy!   

 

Nowy film wielokrotnie nagradzanej autorki Cudów Alice Rohrwacher, w którym jedną z głównych ról zagrała siostra reżyserki, równie utalentowana Alba Rohrwacher. Szczęśliwy Lazzaro zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, mi.in. za scenariusz na ostatnim festiwalu w Cannes.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - absolwentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, które współtworzyły filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY:

21 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

SZCZĘŚLIWY LAZZARO | LAZZARO FELICE
reż. Alice Rohrwacher, Włochy/Szwajcaria/Francja/Niemcy 2018, 125'

 

 

MFF w Cannes 2018: Konkurs Główny, najlepszy scenariusz  (Alice Rohrwacher)
ICS Cannes Award 2018: najlepsza reżyseria (Alice Rohrwacher)
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów (EUFA)
MFF w Jerozolimie 2018: najlepszy film
Kataloński Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sitges 2018: Nagroda Specjalna Jury, Najlepszy Film - nagroda Carnet Jove Jury Award, Nagroda Krytyków - José Luis Guarner Critic's Award
MFF w Chicago 2018: najlepszy film

Oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego. Koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. Życie ich obu w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi przyjaciela, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu trafi także do wielkiego miasta...

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

PATRONI MEDIALNI:  

        

archiwum