Między morzem a oceanem - pokaz przedpremierowy i spotkanie (MOS)
Między morzem a oceanem (reż. Isaki Lacuesta)
- pokaz przedpremierowy i spotkanie
wtorek, 3 września 2019, g. 18.00
Małopolski Ogród Sztuki
We wtorek, 3 września zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Między morzem a oceanem - przejmującej hiszpańskiej opowieści o spotkaniu po latach dwóch braci o bardzo odmiennych życiorysach. Po seansie rozmowę wokół filmu z reporterką Aleksandrą Lipczak poprowadzi Anita Piotrowska.
Isaki Lacuesta, reżyser licznych dokumentów i fabuł, pokazuje w Między morzem a oceanem zupełnie inne oblicze Hiszpanii. Akcja filmu rozgrywa się w malowniczym, oświetlonym południowym słońcem regionie San Fernando, będącym popularnym kurortem, odwiedzanym chętnie przez turystów z całego świata. Miejsce będące dla wielu spełnieniem wakacyjnych marzeń, wcale nie jest doskonałą przestrzenią do codziennego życia, o czym doskonale wiedzą bohaterowie filmu Lacuesty - dwaj bracia o skrajnie różnych życiorysach. Nagrodzone na Festiwalu w San Sebastian Między morzem a oceanem to opowieść o braku perspektyw, życiowych trudnościach oraz dręczonej licznymi problemami współczesnej Hiszpanii.
Gościem pokazu będzie Aleksandra Lipczak - absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, reporterka, autorka książki „Ludzie z Placu Słońca” opowiadającej o współczesnej Hiszpanii. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.
Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska (“Tygodnik Powszechny”).
W kinach od 6 września 2019.
BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
O FILMIE:
MIĘDZY MORZEM A OCEANEM | ENTRE DOS AGUAS
(Isaki Lacuesta) ES/CH/RO 2018, 136’
Goya 2019: Najlepszy film, najlepszy reżyser - nominacje
MFF w San Sebastian 2018: Zota Muszla - Najlepszy film - wygrana, Nagroda specjalna - wygrana
Przepiękny i niezwykle czuły hiszpański dramat, który opowiada historię dwóch braci, którzy poszli bardzo różnymi ścieżkami w życiu i po latach spotykają się na wyspie San Fernando. Israel, młodszy z rodzeństwa, właśnie wychodzi z więzienia. Chce zacząć wszystko od nowa, ale w nękanej bezrobociem Andaluzji trudno o pracę. Żyje w poczuciu, że oprócz prochów, odsiadki i śmierci rodzinne miasto nic mu nie oferuje. Od zejścia na przestępczą ścieżkę próbuje chłopaka odwieść starszy brat Cheíto, marynarz, którego życie też nie jest beztroskie. Film Lacuesty jest intymny, skupiony na postaciach, ich gestach i ciałach, a jednocześnie żywiołowy jak flamenco i epicki w ukazaniu kilkunastu lat z życia rodzeństwa. Kreśląc pejzaż społeczny biednego Południa, reżyser unika protekcjonalnego tonu, ujmuje zaś czułością i szacunkiem, z jakimi podchodzi do bohaterów. Z niepozornych momentów udaje się Lacueście nakreślić melancholijny portret trudnej braterskiej miłości, który staje się także obrazem męskości nienadążającej za współczesnością.
ZWIASTUN: