kpb

Pokazy z audiodeskrypcją w Kinie Pod Baranami

Projekt AUDIOMOVIE. RAZEM DO KINA
w Kinie Pod Baranami
wrzesień - grudzień 2019


Od września do grudnia wraz z Fundacją Siódmy Zmysł zapraszamy do udziału w projekcie AUDIOMOVIE. RAZEM DO KINA. W ramach tej inicjatywy, w kinach w całej Polsce zostaną zorganizowane darmowe pokazy filmowe z wykorzystaniem aplikacji AudioMovie. Na ekranie Kina Pod Baranami w ramach projektu pojawią się między innymi filmy Ciemno, prawie noc, Władcy przygód. Stąd do Oblivio oraz Boże Ciało.


Projekt AUDIOMOVIE. RAZEM DO KINA zakłada stworzenie nowej oferty kulturalnej o charakterze integracyjnym, kierowanej do osób z niepełnosprawnością wzroku oraz osób pełnosprawnych. Polega na organizacji cyklicznych pokazów filmowych, warsztatów i spotkań z twórcami kina oraz jej miłośnikami. Uczestnicy bezpłatnych pokazów, spotkań, prelekcji oraz dyskusji będą poznawać zarówno polską, jak i zagraniczną kinematografię.


Pokazy filmowe odbywać się będą z zastosowaniem aplikacji AudioMovie, która umożliwia odbiór audiodeskrypcji oraz nagranej ścieżki lektorskiej w przypadku filmów zagranicznych. AudioMovie to aplikacja na smartfony, która odtwarza i synchronizuje z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe. Pomaga realizować ideę integracyjnych pokazów: „Wszyscy razem spotkajmy się, by cieszyć się sztuką filmową.”


Liczba miejsc na pokazach jest ograniczona. Wstęp na pokazy jest darmowy. Osoby chętne do udziału w pokazach są proszone o rezerwację miejsca pod adresem: rezerwacje@audiomovie.pl


PROGRAM POKAZÓW:

poniedziałek, 30 września
18.15
CIEMNO, PRAWIE NOC
| DARK, ALMOST NIGHT
reż. Borys Lankosz, Polska 2018, 114’

Znalezione obrazy dla zapytania ciemno prawie noc

Ekranizacja głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką NIKE powieści Joanny Bator w reżyserii Borysa Lankosza, twórcy Ziarna prawdy i Rewersu. Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa nieustępliwa dziennikarka (Magdalena Cielecka), powracająca po latach w rodzinne strony. Kobieta chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa dość nieoczekiwanie wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie.


czwartek, 10 października
14.00 WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO

| WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO
reż. Tomasz Szafrański, Polska 2019, 101’
Film aktorski dla dzieci w wieku od lat 7.

Znalezione obrazy dla zapytania władcy przygód. stąd do oblivio

Dwójka dzieciaków sprowadza rockandrollowego uciekiniera z innego wymiaru ściganego przez bezwzględnych łowców głów i żeby go uratować muszą oni znaleźć sposób, aby wysłać go z powrotem do jego świata. W filmie, obok młodych aktorów Weroniki Kaczmarczyk i Szymona Radzimierskiego, wystąpili: Maciej Makowski (Planeta Singli, Tajemnica Westerplatte, 80 milionów), Kamila Bujalska (Klub Włóczykijów, seriale Bodo, Druga szansa), Mikołaj Grabowski (Uwikłanie, Klub Włóczykijów, serial Artyści) oraz Izabela Dąbrowska (serial Ucho prezesa)


wtorek, 5 listopada
18.00 BOŻE CIAŁO
| BOŻE CIAŁO
(Jan Komasa) PL 2019, 116'

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Złote Lwy - Najlepszy reżyser, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Eliza Rycembel), Najlepszy scenariusz, Nagroda Publiczności, Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Kryształowa gwiazda Elle, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą, Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych
MFF Wenecja 2019: udział w sekcji Giornate degli autori, nagroda Europa Cinemas Label, nagroda Inclusive Award Edipo Re
Oscary 2020: polski kandydat


Boże Ciało to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia (Na granicy).

Historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

 

środa, 18 grudnia
18.00 IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
| IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
(Maciej Pieprzyca) PL 2019, 122’


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Najlepsza rola męska (Dawid Ogrodnik), Najlepsza charakteryzacja, Najlepsza muzyka, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Srebrne Lwy - wygrana, Złoty Klakier - Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu
 
Ikar. Legenda Mietka Kosza to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.


Organizatorem pokazów jest Fundacja Siódmy Zmysł, od 2011 roku zajmująca się udostępnianiem kultury, współtworząca aplikację AUDIOMOVIE na urządzenia mobilne.

Szczegółowe informacje na temat Fundacji:

http://siodmyzmysl.org/
http://www.facebook.com/Fundacja.Siodmy.Zmysl

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz ze środków OCHO - Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego.

 

PARTNERZY PROJEKTU:
Kino Helios w Sosnowcu
Kino Pod Baranami
Kino Światowid w Katowicach
Zurich Foundation
Fundacja Katarynka
Fundacja Mili Ludzie
Fundacja Kultury bez Barier
Instytut Technik Innowacyjnych Emag
Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Lokalnych

archiwum