Dołącz do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej!
DOŁĄCZ DO PROGRAMU NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ!
rok szkolny 2019/2020
Wraz z początkiem października w Kinie Pod Baranami rozpoczęły się spotkania w ramach ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Ponad tysiąc krakowskich uczniów i przedszkolaków będzie uczestniczyło w różnorodnych pokazach filmowych z prelekcją i dyskusją. Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do projektu - mamy jeszcze wolne miejsca!
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF) to projekt realizowany w Kinie Pod Baranami już po raz trzynasty. Co roku, dzieci i młodzież uczestniczą w wyjątkowych spotkaniach filmowych, które rozwijają ich wiedzę filmową, wrażliwość, a także przygotowują do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prezentowane filmy dobierane są przez szerokie grono specjalistów - pedagogów, psychologów i filmoznawców - i odpowiadają potrzebom oraz wrażliwości docelowej grupy wiekowej.
Każdy pokaz w ramach programu NHEF składa się z dostosowanej do wieku widzów multimedialnej prelekcji, wygłoszonej przez doświadczonego prelegenta - filmoznawcę, pokazu filmowego oraz dyskusji. Do każdego filmu przygotowano także zestaw interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.
Serdecznie zapraszamy do dołączenia do programu. Choć oficjalne zapisy już się zakończyły, dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami na wybranych pokazach.
HARMONOGRAM POKAZÓW DOSTĘPNYCH W STYCZNIU:
17 stycznia, godz. 9.00
OLD BOYS | OLD BOYS
(Toby MacDonald) GB 2018, 90’
Film dla klas 7-8 szkoły podstawowej.
20 stycznia, godz. 9.00
CONTROL | CONTROL
(Anton Corbijn) US/JP/GB/AU 2007, 121’
Film dla klas licealnych.
23 stycznia, godz. 9.30
GORDON I PADDY | GORDON & PADDY
(Linda Hambäck) SE 2017, 62’
Film dla grup przedszkolnych.
BILETY: 14 zł
ZAPISY I INFORMACJE:
Kaja Łuczyńska
email: kaja@kinopodbaranami.pl
tel: 604 708 839
O FILMACH:
CONTROL | CONTROL
(Anton Corbijn) US/JP/GB/AU 2007, 121’
Film dla klas licealnych.
Film opowiada o życiu Iana Curtisa, wokalisty legendarnej grupy postpunkrockowej Joy Division. Wokalista rozdarty między życiem rodzinnym, karierą muzyczną a miłością do innej kobiety popełnił samobójstwo w wieku 23 lat, w przeddzień pierwszej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych.
Anton Corbijn, reżyser wielu teledysków, sięgnął po tragiczną historię Iana Curtisa, przedwcześnie zmarłego wokalisty Joy Division. Film jest nie tylko zapisem dramatycznych losów muzyka. Ukazuje także problem nadwrażliwości i samotności artysty. Życie wewnętrzne stało się dla Curtisa inspiracją do tekstów piosenek. Reżyser dokonuje próby odtworzenia krótkiego życia muzyka od okresu dojrzewania do dnia samobójczej śmierci.
GORDON I PADDY | GORDON & PADDY
(Linda Hambäck) SE 2017, 62’
Film dla grup przedszkolnych.
Pięknie animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. Czy ich spryt i rozwaga wystarczą, by rozwiązać kolejną kryminalną zagadkę?
Ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy - myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów. „Jest jedno prawo lasu” – mówi komisarz – „Bycie miłym jest legalne. Bycie niemiłym nie” i prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Wkrótce, gdy ta dowiedzie swoich umiejętności, mianuje ją swoim następcą. Niestety nowe wyzwanie może Paddy przerosnąć. Czy uda im się schwytać winnych przestępstw w lesie?
OLD BOYS | OLD BOYS
(Toby MacDonald) GB 2018, 90’
Film dla klas 7-8 szkoły podstawowej.
Główny bohater, Amberson (Alex Lawther), jest klasowym kujonem i obiektem niewybrednych kpin kolegów, ale jego życie gwałtownie się odmienia wraz z pojawieniem się niepokornej i czarującej córki nowego nauczyciela francuskiego. W przypływie nagłych uczuć jednak chłopak postanawia pomóc popularnemu koledze, sportowej szkolnej gwieździe, zdobyć serce dziewczyny. W ten sposób rozpoczyna się urocza, choć pokrętna miłosna gra, a listy pisane przez Ambersona do niczego nieświadomej Agnes z dnia na dzień odsłonią przed nim niewygodną prawdę o jego emocjach.