kpb

Filmoterapia z SENSem: 3100: Biegnij i medytuj

Filmoterapia z SENSem:
3100: biegnij i medytuj (reż. Sanjay Rawal)
– pokaz filmu z dyskusją
wtorek, 29 października 2019, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

 

 


Zapraszamy do sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki na inaugurację nowego sezonu cyklu Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie niezwykły dokument 3100: biegnij i medytuj skupiający się na duchowym wymiarze biegania oraz wyjątkowym, sportowym wydarzeniu Self-Transcendence 3100 Mile Race. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem ultramaratończyka, Szymona Makucha.


Zainspirowany kultową książką Urodzeni biegacze Christophera McDougalla, film 3100: biegnij i medytuj, skupia się wokół najdłuższego certyfikowanego biegu na świecie: Self-Transcendence 3100 Mile Race. Podczas tych zmagań, odbywających się w nowojorskiej dzielnicy Queens, biegacze przez 52 dni pokonują dystans 3100 mil (prawie 5000 km), codziennie przebiegając dwa maratony. Udział w wydarzeniu wykracza poza ramy standardowej, sportowej rywalizacji. Nabiera transcendentnego, niemal mistycznego charakteru, a uczestników motywuje coś zupełnie innego, niż tylko troska o zdrowe ciało.


Doświadczony dokumentalista Sanjay Rawal, twórca m.in. prezentowanego na Festiwalu w Berlinie Łańcucha pokarmowego oraz krótkometrażowego Na przekór wszystkiemu, zadaje w 3100: biegnij i medytuj szereg pytań dotyczących biegania i jego duchowego wymiaru. Przedstawia początki inicjatywy Self-Transcendence 3100 Mile Race - której twórcą był nieżyjący już indyjski filozof, nauczyciel jogi i atleta Sri Chinmoy - oraz portretuje jej uczestników. Ponadto reżyser zestawia nowojorskich biegaczy z niezwykłymi postaciami z całego świata, które ucieleśniają starożytne, ezoteryczne podejście do biegania.


Film 3100: biegnij i medytuj zostanie zaprezentowany w Kinie Pod Baranami w ramach cyklu Filmoterapia z SENSEM, w którym znakomite dokumenty z festiwalu Millennium Docs Against Gravity stają się punktem wyjścia do wnikliwej dyskusji na temat fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie kwestii.

 
Dyskusję inspirowaną filmem poprowadzą Martyna Zimorska i Diana Sałacka. Gościem spotkania będzie Szymon Makuch.


Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz warsztaty psychoedukacyjne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 


Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.


Szymon Makuch - ultramaratończyk, ze sportem i górami związany od dziecka dzięki mamie, która często zabierała go na piesze wycieczki w Tatry. Swoją pasją uwielbia zarażać innych i ponoć całkiem dobrze mu to wychodzi. W lipcu 2019 roku przebiegł samotnie Islandię, pokonując 620 km. w 11 dni bez supportu. Był to charytatywny bieg dla chłopca chorego na zanik mięśni. Plany na rok 2020 są nie mniej ambitne - planuje samotnie przebiec Pamir Highway zaczynając bieg w Tadżykistanie a ukończyć go w Kirgistanie. Uważa, że bieganie daleko wykracza poza wymiar sportowy. Zmienia nie tylko ciało a także umysł i postrzeganie świata wokół.

 

>KUP BILET<


BILETY:
21 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)
15 zł (senior)
* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.


O FILMIE:
 
3100: BIEGNIJ I MEDYTUJ | 3100: RUN AND BECOME
(Sanjay Rawal) US 2017, 81’


Dlaczego ludzie biegają? Czy bieganie może być formą medytacji i prowadzić do głębokiej przemiany i oświecenia? Self-Transcendence 3100 Mile Race to najdłuższy certyfikowany bieg na świecie. Odbywa się latem w nowojorskiej dzielnicy Queens. Przez 52 dni, od 6 rano do północy, biegacze rywalizują na dystansie 3100 mil (prawie 5000 km), pokonując dwa maratony dziennie. Co ciekawe, zmagania odbywają się codziennie na tej samej trasie, w krótkiej pętli wokół parku i szkoły, a runda liczy zaledwie 833 metry. W sumie do pokonania jest 5 649 okrążeń.


Pomysłodawcą biegu był nieżyjący indyjski filozof, nauczyciel jogi i atleta Sri Chinmoy. W ciągu 20 lat do mety dobiegło zaledwie 144 uczestników. Nie tyle o fizyczne zmęczenie tu jednak chodzi, co o duchowość i ezoteryczną stronę biegania, które – tak jak w starożytności – może być doświadczeniem metafizycznym. W filmie poznajemy uczestników biegu: Ashprihanala Aalto z Finlandii, który po raz czternasty podejmuje próbę pokonania tej trasy (na co dzień jest dostawcą przesyłek), jak również startującą w zawodach po raz pierwszy austriacką wiolonczelistkę Shamitę Achenbach-Konig. Opowiadają o doświadczeniu biegania i roli, jaką pełni ono w ich życiu.


Aby zrozumieć na czym polega pradawna, duchowa moc tego sportu, twórcy filmu zestawili ich z biegaczami, którzy faktycznie ucieleśniają dziś starożytne, ezoteryczne podejście do biegania. Obserwujemy polujących w biegu Buszmenów z Botswany próbujących ocalić tradycyjny sposób polowania na przekór wprowadzonemu przez władzę zakazowi. Poznajemy Shauna Martina, Indianina z plemienia Navajo, który kultywuje duchową tradycję biegania, a także japońskiego mnicha Gyoman-sana, odbywającego 1000-dniowy bieg, w trakcie którego musi pokonać 56 mil dziennie. Jeśli tego nie zrobi, musi popełnić samobójstwo.

 

ZWIASTUN z angielskimi napisami:

 

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

archiwum