kpb

Conrad Festival 2019 - pasmo filmowe

CONRAD FESTIVAL 2019 - pasmo filmowe
22-27 października 2019
Kino Pod Baranami

 


 
 
Od 22 do 27 października trwa jedno z największych wydarzeń literackich w Krakowie, czyli Conrad Festival, który tym razem odbywa się pod hasłem “rzeczywistości”. Jak co roku, zapraszamy na wyjątkowe pokazy filmowe towarzyszące Festiwalowi. Na ekranie pojawi się m.in. pełen poetyckiego uroku Paterson, zaangażowana ekologicznie Kobieta idzie na wojnę oraz hipnotyzująca Lolita. Seansom towarzyszyć będą prelekcje festiwalowych gości.

 
Tegoroczny Conrad Festival jak zwykle stawia w centrum swojego zainteresowania literaturę, lecz tym razem zastanawia się przede wszystkim nad jej wielorakimi relacjami z rzeczywistością. Wzajemne wpływy, spory i inspiracje sprawiają, że literatura nie tyle o rzeczywistości mówi, co raczej tworzy różne rzeczywistości, będące efektem jej działania, rezultatem słownego opracowywania świata. Kino Pod Baranami uzupełnia to literackie światotwórstwo pokazami filmów splatających ze sobą fikcję, literaturę i realnie istniejącą rzeczywistość.

 
O wpływie poezji na postrzeganie świata opowiada Paterson Jima Jarmuscha, do którego wprowadzenie wygłosi laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Jakub Kornhauser - poeta, tłumacz, eseista, redaktor, krytyk literacki, literaturoznawca i nauczyciel akademicki w jednej osobie. Główny bohater filmu (w tej roli Adam Driver) filtruje otaczającą go, szarą rzeczywistość przez swoją niezwykłą wrażliwość. Inspirując się twórczością Williama Carlosa Williamsa i Franka O’Hary, potrafi zachwycać się zwykłymi rzeczami i zachowywać stoicki spokój nawet w obliczu największych przeciwności losu. Klasyczne relacje literatury i filmu prezentuje Lolita Adriana Lyne’a - adaptacja skandalizującej powieści Vladimira Nabokova pod tym samym tytułem, którą komentarzem opatrzy literaturoznawca Jan Balbierz.

 
Ucieczka z trudnej rzeczywistości ku fantazji o świetlanej przyszłości stanowi punkt wyjścia dokumentu Bilet na Księżyc Veroniki Janatkovej. Reżyserka, czerpiąc z historii własnej rodziny, z humorem i lekkością pisze balladę o swoim dziadku, który podobnie jak tysiące innych ludzi w mrocznych czasach zimnej wojny, wpisał się listę oczekujących na pierwszy komercyjny lot na Księżyc. Na pokaz filmu widzów zaprosi  sama reżyserka. We władzy fikcji, tym razem o wyraźnie krzywdzących i destrukcyjnych właściwościach, tkwią bohaterowie głośnego Donbasu Siergieja Łoźnicy. Znany z brutalnego zderzania widza z ekranową rzeczywistością reżyser, zaciąga odbiorcę do Noworosji - fikcyjnego państwa we wschodniej Ukrainie, gdzie wszystko działa na opak. Prelekcję przed filmem wygłosi Serhij Żadan - mieszkający w Charkowie ukraiński pisarz, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015.

 
Urszula Zajączkowska - poetka, botaniczka i artystka wizualna - zaprosi widzów w podróż do zdecydowanie spokojniejszego zakątka globu - na magiczną Islandię, gdzie rozgrywa się akcja filmu Kobieta idzie na wojnę. Jego główna bohaterka, pięćdziesięcioletnia Halla, jest bardzo przywiązana do pięknej islandzkiej ziemi i jej wyjątkowej przyrody. Chcąc bronić swojej ojczyzny przed zagrożeniami, dokonuje licznych aktów sabotażu, na własną rękę starając się zatrzymać postępujące zniszczenie środowiska. O wyjątkowych postaciach opowiada także dokument Dom literatów, który zwieńczy filmowe pokazy w Kinie Pod Baranami. Reżyser Marek Gajczak zaprowadza widzów do znajdującej się w centrum Krakowa, niepozornej kamienicy przy ul. Krupniczej 22. To właśnie tu, po II wojnie światowej mieszkali pod jednym dachem wybitni polscy pisarze i intelektualiści, tacy jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska czy Sławomir Mrożek. Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie, w którym wezmą udział: polski scenograf i reżyser teatralny, syn literata Adama Polewki - Jan Polewka oraz polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, a zarazem potomek Stefana Kisielewskiego - Jerzy Kisielewski.

 
Dodatkowo, w ramach Festiwalu odbędzie się specjalne spotkanie Baranków Dzieciom - cyklu poranków filmowych dla najmłodszych. W programie polska animacja Wędrówki Pyzy oparta na baśni Hanny Januszewskiej. Po seansie maluchy wezmą udział w warsztatach książkowych z Joanna tworzy.

 
Do filmu Kobieta idzie na wojnę dostępna będzie audiodeskrypcja w systemie Audiomovie. Więcej informacji na temat systemu: http://audiomovie.pl/

 


BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)
Karnet (5 seansów): 60 zł
Literackie Baranki Dzieciom: 11 zł

Dom literatów - wstęp z zaproszeniami (pula gratisowych wejściówek dostępna jest do odbioru w kasach Kina)


PROGRAM:

wtorek, 22 października
21.30
PATERSON | PATERSON
(Jim Jarmusch) FR/DE/US 2016, 118’


Wprowadzenie do filmu wygłosi Jakub Kornhauser.


środa, 23 października
21.30
BILET NA KSIĘŻYC | TICKET TO THE MOON
(Veronika Janatková) DE/CZ 2019, 68’

Znalezione obrazy dla zapytania ticket to the moon documentary


Wprowadzenie do filmu wygłosi Veronika Janatková (w jęz. angielskim, bez tłumaczenia).

 
czwartek, 24 października
21.30
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ | WOMAN AT WAR
(Benedikt Erlingsson) IS/FR/UK 2018, 101’
Pokaz z dostępną audiodeskrypcją w systemie AudioMovie (aplikacja na smartfony).
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


Wprowadzenie do filmu wygłosi Urszula Zajączkowska.


piątek, 25 października
21.30
LOLITA
| LOLITA
(Adrian Lyne) FR/US 1997, 137’

Znalezione obrazy dla zapytania lolita


Wprowadzenie do filmu wygłosi Jan Balbierz.


sobota, 26 października
21.30
DONBAS
| DONBASS
(Siergiej Łoźnica) DE/UK/FR/NL/RO 2018, 121’


Wprowadzenie do filmu wygłosi Serhij Żadan (w jęz. angielskim, bez tłumaczenia).

 
niedziela, 27 października
11.00
LITERACKIE BARANKI DZIECIOM
WĘDRÓWKI PYZY
| WĘDRÓWKI PYZY
(Piotr Paweł Lutczyn) PL 1979-1981, 40’


+ warsztaty książkowe z Joanna tworzy


15.00 DOM LITERATÓW | DOM LITERATÓW
(Marek Gajczak) PL 2019, 60’

Znalezione obrazy dla zapytania dom literatów film


Po projekcji odbędzie się spotkanie inspirowane filmem, w którym udział wezmą Jan Polewka i Jerzy Kisielewski. Prowadzenie: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

SPOT:

archiwum