Wirtualny SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina: Takiego pięknego syna urodziłam
Wirtualny SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina:
Takiego pięknego syna urodziłam (reż. Marcin Koszałka)
- wspólne oglądanie & dyskusja
piątek, 20 marca 2020, godz. 20.00
Kino Pod Baranami
#Zostańwdomu i bądź w kinie! W piątek, 20 marca zapraszamy wszystkich licealistów do wzięcia udziału w nietypowej, zdalnej odsłonie SMAKU – Spotkań Młodych Amatorów Kina. Po domowym seansie słynnego dokumentu Marcina Koszałki Takiego pięknego syna urodziłam, uczniowie podyskutują o obejrzanym filmie za pomocą platformy internetowej.
Kino to miejsce spotkań tworzące zżytą wspólnotę wielbicieli filmowego medium; miejsce, w którym znajdują oni przestrzeń do swobodnej rozmowy. Kino Pod Baranami nieustannie organizuje szereg wydarzeń łączących intrygujące filmy i spotkania wypełnione nieskrępowaną dyskusją. Mimo tymczasowego zamknięcia, Kino nie zawiesza swojej misji i organizuje wirtualne spotkanie.
Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich uczniów do uczestnictwa w zdalnej odsłonie Spotkań Młodych Amatorów Kina (SMAK). Na domowych ekranach, dokładnie o godzinie 20.00, licealiści obejrzą kontrowersyjny dokument Marcina Koszałki Takiego pięknego syna urodziłam, który wiele lat temu wstrząsnął polską opinią publiczną i wzbudził szeroką dyskusję na temat etycznych granic kina dokumentalnego. Po seansie, młodzi widzowie połączą się ze sobą za pomocą platformy internetowej, aby wymienić się swoimi wrażeniami z filmu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Link do profilu SMAKu na Facebooku:
https://www.facebook.com/smakkina
O SMAK-u:
Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi. Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!
pomysłodawczyni SMAK-u, Aleksandra Musiał, V LO
Mój pierwszy seans ze SMAKiem to pokaz polskiego filmu nominowanego do Oscara czyli Boże Ciało i myślę, że bez dyskusji, która odbywała się po seansie, przegapiłabym mnóstwo szczegółów! Z ogromną przyjemnością słuchałam tego, co zwróciło uwagę innych oraz przemyśleń odnośnie przekazu, który niósł film. Co ważne, jeśli boisz się ludzi i boisz się rozmawiać, to nie bój się SMAKu! Wypowiadają się Ci, którzy chcą, ale jestem pewna, że po wysłuchaniu opinii innych licealistów sam znajdziesz myśl, którą będziesz chciał się podzielić.
Aga, uczennica V LO w Krakowie.
O FILMIE:
TAKIEGO PIĘKNEGO SYNA URODZIŁAM
(Marcin Koszałka) PL 1999, 25'
W domu rodzinnym Marcin Koszałka, student wydziału operatorskiego, filmuje własną matkę, która nie przestaje robić mu wyrzutów: „Co zrobiłeś ze swoim życiem! Jesteś nikim! Jesteś zerem! Popatrz, jak ty wyglądasz!”. Kamera stanowi broń milczącego syna, widocznego w kadrze. Uczestniczymy w swoistym pojedynku. Konkurują ze sobą dwie akcje. Dla matki niemal wszystko, co robi jej dorastający syn, jest godne potępienia. Gdyby miał spełnić jej warunki, musiałby stać się znów nowonarodzonym, bezbronnym dzieckiem, „pięknym synem” – czyli powrócić do łona. Syn broni się, kierując na matkę obiektyw kamery.
Film Koszałki emitowany w telewizyjnym paśmie Andrzeja Fidyka "Czas na dokument" miał kilkumilionową widownię. Marcel Łoziński zarzucił wtedy publicznie debiutantowi, że „strzela z kamery do własnej matki”.
Opis na podstawie tekstu Tadeusza Sobolewskiego z książeczki dołączonej do wydawnictwa Polska Szkoła Dokumentu | Marcin Koszałka