kpb

TR Warszawa: 2020 Burza - transmisja spektaklu (MOS)

TR Warszawa:
2020: BURZA (reż. Grzegorz Jarzyna)

- transmisja spektaklu
niedziela, 7 marca 2021, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

 
7 marca zapraszamy do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na wspólne oglądanie spektaklu 2020: BURZA - na żywo ze sceny TR Warszawa. Twórcą inspirowanego słynną sztuką Szekspira przedstawienia, pełnego niezapomnianych kreacji aktorskich, fantastycznych kostiumów i charakteryzacji, jest Grzegorz Jarzyna, który pracował nad scenariuszem wspólnie z pisarką, Weroniką Murek. Istotny wpływ na kształt spektaklu ma specjalnie zaprojektowana sztuczna inteligencja, która rozwija świat 2020: BURZA zgodnie z decyzjami widowni.


2020: Burza to spektakl Grzegorza Jarzyny, dyrektora artystycznego warszawskiego TR, którego premiera miała miejsce 27 listopada 2020. Współautorką scenariusza sztuki jest Weronika Murek - autorka nagrodzonego zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina.


2020: Burza odwołuje się do ponadczasowej klasyki dramatu - Burzy Williama Szekspira - a jednocześnie czerpie pełnymi garściami ze współczesności. Jej faktycznym współtwórcą jest specjalnie zaprojektowana na potrzeby spektaklu sztuczna inteligencja, magazynująca informacje po spektaklu i decydująca o jego dalszym kształcie. Każde przedstawienie 2020: Burzy będzie inne: zmianie ulegnie układ scen, charakter muzyki, oświetlenia, a efekt końcowy może być zaskoczeniem nawet dla samych twórców.


W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Jacek Beler, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Lech Łotocki, Agnieszka Podsiadlik i Justyna Wasilewska.


Transmisje spektakli TR Warszawa współtworzą najlepsi reżyserzy multimedialni i eksperci, którzy wnoszą do produkcji nową jakość przekładania języka teatru na ekran. Reżyserem transmisji 2020: Burzy będzie Nicolas Villegas, którego filmy były pokazywane na najważniejszych festiwalach na całym świecie (m.in. w Berlinie, Cannes i Los Angeles) i nagradzane prestiżowymi nagrodami.


Czas trwania spektaklu: 225’ (w tym przerwa 15 min)


Transmisja spektaklu rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia, które przedstawi aktor TR Warszawa, Rafał Maćkowiak.


Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.
Więcej informacji o spektaklu: https://trwarszawa.pl/spektakle/2020-burza/


BILETY:
39 zł (normalny)
36 zł (ulgowy)


O SPEKTAKLU:

2020: BURZA
reżyseria: Grzegorz Jarzyna
scenariusz: Grzegorz Jarzyna i Weronika Murek
obsada: Jacek Beler, Mateusz Górski, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Sara Celler-Jezierska, Mateusz Więcławek


To prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku.


Profesor Tadeusz Sławek w książce NICowanie świata. Zdania z Szekspira pisze, że aby podjąć próbę "pomyślenia człowieka" trzeba wyciągnąć go z miejsca zwyczajowo mu przypisanego i przenieść go zupełnie gdzie indziej. W ten sposób pytania stawia i Shakespeare: ponawia akt wygnania: wygnanie z raju, wygnanie z miasta (Burza), wygnanie z życia, wygnanie z rodziny (Król Lear), wygnanie z państwa (Koriolan). Bez sytuacji "bycia wygnanym" nie można już myśleć człowieka.


Co oznacza dzisiaj: "na nowo pomyśleć człowieka", skoro jedynymi dostępnymi do tego instrumentami są narzędzia, które człowiek w swojej niedoskonałości sam stworzył, polegając na wiedzy i wyobraźni - obydwu czerpiących swoje źródło w najbardziej niedoskonałym z narzędzi: pamięci ludzkiej? Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą?


W spektaklu wykorzystano fragmenty książki H.D. Thoreau „Walden, czyli życie w lesie” w przekładzie Haliny Cieplińskiej.


Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Opis za TR Warszawa

 
WSPÓŁPRACA KINA POD BARANAMI I TR WARSZAWA

Kino Pod Baranami wraz z innymi kinami bierze udział w pilotażowym projekcie stołecznego teatru TR Warszawa. W ramach TR ONLINE, w kinach w całej Polsce za pośrednictwem platformy online.trwarszawa.pl, na żywo transmitowane są spektakle teatralne prosto ze scen TR Warszawa. Oprócz Kina Pod Baranami, w projekcie biorą udział m.in. Chorzowskie Centrum Kultury (Chorzów), Kino Bodo (Łódź), Opolskie Lamy (Opole) i OhKino (Wrocław).


TR WARSZAWA

TR Warszawa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie. Zespół pod kierunkiem Grzegorza Jarzyny wypracował nowoczesne formy sceniczne i nowy język teatralny oraz stworzył nowy model funkcjonowania teatrów w Polsce. Istotą działalności artystycznej teatru są twórcze poszukiwania nowych form teatralnych, wspieranie młodych artystek i artystów oraz współpraca międzynarodowa. Teatr pełni istotną rolę kulturotwórczą, włączając do programowania inne dziedziny sztuki, budując międzynarodową pozycję Warszawy jako ważnego ośrodka życia artystycznego oraz nawiązując w nowatorski sposób dialog z publicznością. To nowoczesna, łatwo dostępna, bezpieczna i przyjazna dla wszystkich instytucja artystyczna.


TR ONLINE. TRANSMISJE PREMIER I SPEKTAKLI TR WARSZAWA

TR Warszawa jest teatrem dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, oraz dla tych, dla których wizyta w TR Warszawa nie będzie możliwa. Dlatego też z końcem października 2020 roku teatr uruchomił nową platformę streamingową online.trwarszawa.pl. Na platformie TR ONLINE transmitowane są najnowsze tytuły   premierowe oraz najgłośniejsze spektakle z repertuaru TR Warszawa. Program dopełnia różnorodna i bogata oferta warsztatów online i webinarów, umożliwiająca pogłębianie wiedzy i doświadczanie sztuki. Spektakle online oraz towarzyszący im program spotkań, warsztatów i wprowadzeń są nie tylko pełnowartościowym uzupełnieniem, ale i integralną częścią działań artystycznych i programowych TR Warszawa. Dzięki scenie online staje się jeszcze bardziej otwartą instytucją kultury – dostępną zarówno dla osób mieszkających w Warszawie, jak i publiczności z całej Polski oraz ze świata.

Mamy świadomość, że działania online nie zastąpią żywego spotkania twórców, twórczyń, widzek i widzów. Wierzymy jednak w siłę teatralnego spotkania – także za pośrednictwem internetu.
Zespół TR Warszawa

Więcej informacji na temat programu TR Warszawa znajduje się na stronie www.trwarszawa.pl oraz na platformie online.trwarszawa.pl

 

 ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

 

PATRONAT MEDIALNY:

archiwum