Refleksje po premierze psychologicznej - Slalom
Refleksje po Premierze Psychologicznej z filmem Slalom.
Film można oglądać na e-kinopodbaranami.pl.
Ile jesteśmy w stanie znieść, by zostać mistrzami? Dlaczego decydujemy się na sport zawodowy, wyczynowy? Chodzi o samą dyscyplinę czy o relacje, które nawiązujemy?
Debiutancki film Charlène Favier Slalom opowiada o 15-letniej Lyz, która od kilku lat trenuje narciarstwo szybkie i właśnie dostała się do elitarnej szkoły Freda – wymagającego trenera, który surowo traktuje swoich uczniów i nie dopuszcza żadnych słabości. W filmie duży akcent położony został na relację nastolatki z Fredem. Dorastająca w głodzie bliskości dziewczyna mierzy się, z jednej strony, z bezwzględnością trenera i presją wyników, a z drugiej – z potrzebą autorytetu, uznania i akceptacji. Kiedy udaje jej się zyskać w oczach Freda i odczuć, że w końcu ktoś w nią uwierzył, pojawia się jeszcze większy dylemat – jaką cenę będzie musiała zapłacić, by tę relację utrzymać? Fred, na którym spoczywa odpowiedzialność za jej przygotowanie do zawodów, zaczyna nadużywać swojej władzy nad młodą zawodniczką, przekraczając granice intymności.
Slalom pokazuje również, że ciało sportowca przestaje należeć tylko do niego – jest przecież materiałem, nad którym pracuje trener i sztab specjalistów, by umożliwić zawodnikowi osiąganie najwyższych wyników. Ale czy to oznacza, że granice prywatności zostają raz na zawsze przełamane, i wolno z tym ciałem robić wszystko? Niestety, często dochodzi do nadużyć w sferze fizycznej, a sami zawodnicy nie wiedzą, czy mogą zareagować sprzeciwem.
Wreszcie piękny wiek nastoletni, w jaki weszła Lyz, to okres eksperymentowania, szukania na nowo własnej tożsamości i autorytetów, którymi przestają być rodzice (o ile w ogóle do tej pory byli). To także wrażliwy okres dla kształtowania się osobowości młodego człowieka. Często zapominamy, że trener to nie tylko projektant treningów – to przede wszystkim wychowawca. To, co z założenia ma być hartowaniem psychiki sportowca, łatwo może przekształcić się w przemoc psychiczną i mieć tragiczne skutki dla jego dalszego życia. Na szczęście, coraz częściej wśród osób pracujących na formę sportowca pojawia się psycholog sportowy, który czuwa nad motywacją i siłą psychiczną zawodnika, ale też może stać się powiernikiem w sytuacjach co najmniej kontrowersyjnych. A może jedyną osobą, która będzie w stanie powiedzieć STOP?
Anna Nicieja & Katarzyna Staleńczyk
prowadzące cykl Premiery Psychologiczne