12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
12. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
6-10 czerwca 2021
Kino Pod Baranami
Wraz z Instytutem Francuskim zapraszamy na 12. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze filmy francuskie ostatnich lat. W programie: najnowsze dzieła nagradzanych autorów, wnikliwe portrety złożonych zjawisk społecznych, nostalgiczne spojrzenia w przeszłość oraz pełne humoru i akcji komedie.
Początek czerwca w Kinie Pod Baranami zostanie zdominowany przez produkcje realizowane pod niebiesko-biało-czerwoną flagą. W czasie 12. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, swoje najnowsze dzieła zaprezentują uznani twórcy, tacy jak François Ozon, który w filmie Lato 85 zanurza się w wakacyjnej atmosferze i podgląda nastoletnią miłość, czy Maïwenn, która powraca na wielki ekran osobistym filmem DNA.
Gratką dla wszystkich zainteresowanych przeszłością X muzy będzie dokumentalna Podróż przez historię kina francuskiego, w której Bertrand Tavernier za pomocą materiałów archiwalnych przypomina twórczość takich mistrzów jak Jean Renoir, Jean-Pierre Melville, Marcel Carne, Robert Bresson czy Max Ophüls.
Złożonym kwestiom społecznym przygląda się pełen niesamowitości film Gagarine, który zapożycza tytuł od monumentalnego podparyskiego osiedla, nazwanego na cześć słynnego kosmonauty. Ciekawie prezentuje się nagrodzony na Festiwalu w Wenecji Powrót – debiutanckie dzieło Jessiki Palud, opowiadające o trzydziestoletnim mężczyźnie (znany z filmów Xaviera Dolana Niels Schneider), który przyjeżdża na porzuconą przed laty prowincję.
W programie przeglądu znalazły się też kochane przez polskich widzów francuskie komedie, pozwalające spojrzeć na rzeczywistość ze zdrowym dystansem. W nieoczywistą podróż w przeszłość wybiera się grana przez Chiarę Mastroianni bohaterka Pokoju 212. Z trudną przemową mierzy się protagonista Weselnego toastu, a występujący w filmie Komedianci debiutanci Kad Merad (Pan od muzyki, Jeszcze dalej niż Północ) próbuje zarazić teatralnym bakcylem osadzonych z lokalnego więzienia. Niejeden szalony pościg funduje widzom czarna komedia Żegnajcie, głupcy z brawurową rolą Virginie Efiry (Niezatapialni, Elle), a rekordzista tegorocznych Cezarów (12 nominacji!), Dyskretny urok niebezpiecznych myśli, zachęca do zastanowienia się nad skomplikowaną naturą międzyludzkich relacji.
BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
Karnet (10 pokazów): 100 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
PROGRAM:
niedziela, 6 czerwca
11.00 PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ KINA FRANCUSKIEGO
| VOYAGE À TRAVERS LE CINÉMA FRANÇAIS
(Bertrand Tavernier) FR 2016, 191’
20.45 LATO '85 | ÉTÉ 85
(François Ozon) FR 2019, 100’
poniedziałek, 7 czerwca
18.15 KOMEDIANCI DEBIUTANCI | UN TRIOMPHE
(Emmanuel Courcol) FR 2019, 105’
20.45 WESELNY TOAST | LE DISCOURS
(Laurent Tirard) FR 2020, 88’
wtorek, 8 czerwca
18.15 GAGARINE | GAGARINE
(Fanny Liatard, Jérémy Trouilh) FR 2020, 97’
20.45 ŻEGNAJCIE, GŁUPCY | ADIEU LES CONS
(Albert Dupontel) FR 2019, 87’
środa, 9 czerwca
18.15 DNA | ADN
(Maïwenn) FR 2020, 90’
20.45 POKÓJ 212 | CHAMBRE 212
(Christophe Honoré) FR/BE/LU 2019, 87’
czwartek, 10 czerwca
18.15 DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI
| LES CHOSES QU’ON DIT, LES CHOSES QU’ON FAIT
(Emmanuel Mouret) FR 2020, 124’
20.45 POWRÓT | REVENIR
(Jessica Palud) FR 2019, 87’
Zapraszamy również na naszą platformę e-kinopodbaranami.pl, gdzie w kolekcji Focus na Francję zgromadzonych jest kilkanaście francuskich filmów - do obejrzenia w domu.
O FILMACH:
DNA | ADN
(Maïwenn) FR 2020, 90’
Cezary 2021 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Fanny Ardant), Najlepszy aktor drugoplanowy (Louis Garrel), Najlepsza muzyka, Najlepsza reżyseria
MFF w San Sebastian 2020 - nominacja: Nagroda publiczności
Maïwenn - modelka, aktorka i nagrodzona w Cannes reżyserka - powraca z mocnym i poruszającym portretem rodzinnym, czerpiącym z osobistej, złożonej historii. Obok samej twórczyni, w obsadzie filmu znaleźli się: Fanny Ardant, Louis Garrel i Marine Vacth.
Neige (w tej roli sama Maïwenn) regularnie odwiedza swojego ukochanego dziadka Emira w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza. Kiedy dziadek umiera, wszystkie konflikty powracają z nową mocą, a Neige zmuszona jest stawić im czoła.
Nagrodzony w Cannes film Maïwenn Moja miłość jest dostępny na platformie
e-kinopodbaranami.pl.
DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI | LES CHOSES QU’ON DIT, LES CHOSES QU’ON FAIT
(Emmanuel Mouret) FR 2020, 124’
Cezary 2021: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Émilie Dequenne)
Cezary 2021 - nominacje: Najlepsza aktorka (Camélia Jordana), Najlepszy aktor (Niels Schneider), Najlepszy aktor drugoplanowy (Vincent Macaigne), Najbardziej obiecująca aktorka (Julia Piaton), Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepszy dźwięk, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż, Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia, Najlepsza reżyseria, Najlepszy film
Utrzymany w duchu Erica Rohmera i Woody’ego Allena lekki, przewrotny i inteligentny obraz skomplikowanych, międzyludzkich relacji.
Daphné (Camélia Jordana) i Maxime (Niels Schneider) dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François (Vincent Macaigne). Dla Maxime’a to próba odzyskania równowagi po bolesnym rozstaniu. Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
GAGARINE | GAGARINE
(Fanny Liatard, Jérémy Trouilh) FR 2020, 97’
MFF w Cannes 2020: Oficjalna selekcja
Europejskie Nagrody Filmowe 2020 - nominacja: Europejskie odkrycie
MFF w Göteborgu 2021 - nominacja: Najlepszy film
Fantazyjny portret wybudowanego na początku lat 60. podparyskiego osiedla Cité Gagarine, nazwanego na cześć kosmonauty Jurija Gagarina. To właśnie w tych monumentalnych blokach mieszka nastoletni Yuri, marzący o kosmicznych podróżach. Gdy do mieszkańców docierają informacje o planach rozbiórki osiedla i eksmisji jego społeczności, chłopak wraz z przyjaciółmi rozpoczyna misję uratowania Gagarine, przekształcając posiadłość we własny „statek kosmiczny”.
KOMEDIANCI DEBIUTANCI | UN TRIOMPHE
(Emmanuel Courcol) FR 2019, 105’
Europejskie Nagrody Filmowe 2020: Najlepsza komedia
Podnosząca na duchu komedia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Etienne (znany z Jeszcze dalej niż Północ Kad Merad) jest aktorem prowadzącym warsztaty teatralne w więzieniu. Początkowo niechętna grupa skazanych, z czasem coraz bardziej angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia, jakim jest wystawienie sztuki Czekając na Godota Samuela Becketta. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź, której zwieńczeniem będzie uroczysta premiera sztuki w Paryżu.
LATO '85 | ÉTÉ 85
(François Ozon) FR 2019, 100’
MFF w Cannes 2020: Oficjalna selekcja
Cezary 2021 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Valeria Bruni Tedeschi); Najbardziej obiecujący aktor (Félix Lefebvre, Benjamin Voisin); Najlepszy scenariusz adaptowany; Najlepsza muzyka; Najlepszy dźwięk; Najlepsze zdjęcia; Najlepszy montaż; Najlepsze kostiumy; Najlepsza scenografia; Najlepszy reżyser; Najlepszy film
Europejskie Nagrody Filmowe 2021 - nominacja: Najlepszy reżyser
MFF w San Sebastian 2020 - nominacje: Najlepszy film
Nagrody CinEuphoria 2021: Najlepszy duet (Félix Lefebvre, Benjamin Voisin)
Oparty na powieści Aidana Chambersa Dance on My Grave, najnowszy film François Ozona - jednego z najbardziej utytułowanych, współczesnych reżyserów (Dzięki Bogu, Podwójny kochanek). Lato 85 to pełna wakacyjnego nastroju, nastrojowa opowieść o dojrzewaniu, sprawnie przeplatająca wątek romantyczny z kryminalnym. Klimat filmu tworzą perfekcyjnie odtworzone lata 80. – idealnie dobrane stroje i ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiada Jean-Benoit Dunckel (połówka duetu Air).
Szesnastoletni Alexis (Félix Lefebvre) właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David (Benjamin Voisin). Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo…
PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ KINA FRANCUSKIEGO
| VOYAGE À TRAVERS LE CINÉMA FRANÇAIS
(Bertrand Tavernier) FR 2016, 191’
MFF w Cannes 2016 - nominacja: Nagroda “Golden Eye”
Cezary 2017 - nominacja: Najlepszy dokument
Nagroda Lumiere 2017: Najlepszy dokument
Uznany reżyser Bertrand Tavernier (Życie na wsi) zabiera widzów w podróż przez historię francuskiego kina, pełną fascynujących opowieści, ujmujących anegdot i niezwykłych momentów, zmieniających oblicze X muzy. Składający się w znacznej części z materiałów archiwalnych dokument, przypomina twórczość takich mistrzów filmu jak Jean Renoir, Jean-Pierre Melville, Marcel Carne, Robert Bresson czy Max Ophüls. Chciałbym, aby ten film był wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich reżyserów, scenarzystów, aktorów, muzyków, którzy pojawili się w moim życiu. Pamięć ogrzewa: ten film jest niczym wiaderko węgla na zimowe wieczory - mówi o swoim dziele Tavernier.
POWRÓT | REVENIR
(Jessica Palud) FR 2019, 87’
MFF w Wenecji 2019: Najlepszy scenariusz (sekcja “Horyzonty”), Najlepszy film (nominacja)
Oświetlona południowym słońcem historia trudnego powrotu w rodzinne strony.
Thomas (Niels Schneider) to trzydziestoletni mężczyzna, który przyjeżdża na porzuconą przed laty prowincję. Bohater ponownie spotyka się z rodziną, od której kompletnie się odciął. Musi zmierzyć się z poważną chorobą matki, chłodnym traktowaniem ze strony ojca oraz obecnością energicznej Mony (Adèle Exarchopoulos) - młodej bratowej, samotnie wychowującej sześcioletniego synka.
POKÓJ 212 | CHAMBRE 212
(Christophe Honoré) FR/BE/LU 2019, 87’
MFF w Cannes 2019: Najlepsza aktorka (Chiara Mastroianni), Nagroda Un Certain Regard (nominacja)
Cezary 2020 - nominacja: Najlepsza aktorka (Chiara Mastroianni)
Nieoczywista i zabawna podróż w przeszłość, będąca okazją do konfrontacji z grzechami młodości. Komedia pomyłek z nagradzaną Chiarą Mastroianni w roli głównej.
Po dwudziestu latach Maria (Mastroianni) postanawia odejść od swojego męża, Richarda (piosenkarz i kompozytor Benjamin Biolay). Przenosi się do pokoju 212 w hotelu naprzeciwko domu, skąd dokładnie widzi swoje mieszkanie. Zastanawiając się nad podjętą decyzją, zaczyna przypominać sobie różne osoby z przeszłości - z których każda ma na ten temat własne zdanie i koniecznie chce je zakomunikować.
WESELNY TOAST | LE DISCOURS
(Laurent Tirard) FR 2020, 88’
W Weselnym toaście znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów.
Adrien (Benjamin Lavernhe) niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki. Bo co miałby powiedzieć nowożeńcom, skoro właśnie wielka miłość uciekła mu sprzed nosa? Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater Weselnego toastu zerka pod stołem na telefon. Czy była odpowie na jego wiadomość? Czy da mu jeszcze jedną szansę?
ŻEGNAJCIE, GŁUPCY | ADIEU LES CONS
(Albert Dupontel) FR 2019, 87’
Cezary 2021: Najlepszy aktor drugoplanowy (Nicolas Marié), Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza scenografia, Najlepsza reżyseria, Najlepszy film
Triumfator tegorocznych Cezarów. Pełna czarnego humoru, pościgów, brawurowych włamań i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności komedia, której bohaterami są skrzywdzeni przez los ekscentrycy.
Kiedy 43-letnia Suze Trappet (Virginie Efira) dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy była nastolatką. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB (Albert Dupontel) oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę - pana Blina (Nicolas Marié). Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.
ORGANIZATORZY:
Instytut Francuski w Polsce
Gutek Film
Kino Pod Baranami