Dojrzałe Kino: Żeby nie było śladów
środa, 6 października 2021, godz. 11.00
Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 6 października, o godzinie 11.00, na ekranie pojawi się Żeby nie było śladów - poruszająca opowieść o śmierci Grzegorza Przemyka, w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, twórcy obsypanej nagrodami Ostatniej rodziny. Projekcję tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.
Prezentowane na Festiwalu w Wenecji i wyróżnione wieloma nagrodami na Festiwalu w Gdyni Żeby nie było śladów skupia się na losach Grzegorza Przemyka - młodego mężczyzny, który 12 maja 1983 roku został pobity na śmierć przez patrol milicji. Po tym przerażającym zdarzeniu, 23-letni Jerzy Popiela, naoczny świadek, rozpoczyna nierówną walkę o skazanie sprawców. Mimo, że staje się najbardziej poszukiwaną osobą w kraju, ale nie rezygnuje z prób ujawnienia prawdy.
Film Żeby nie było śladów został oparty na bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami Ostatniej Rodziny i serialu Król. W obsadzie filmu znaleźli się Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk. Ponadto na ekranie m.in. Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot i Aleksandra Konieczna.
Gospodynią spotkania wokół filmu Żeby nie było śladów będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.
Pokazy odbywają się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. W sali dostępna jest jedynie część miejsc, a widzowie zajmują fotele zachowując odpowiednie odległości od siebie. Podczas całego pobytu w kinie widzowie zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.
BILETY dla seniorów: 16 zł
O FILMIE:
ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW | ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
(Jan P. Matuszyński) PL 2021, 160’
MFF w Wenecji 2021 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Jan P. Matuszyński)
Złote Lwy 2021 - wygrana: Nagroda indywidualna - Najlepsza scenografia (Paweł Jarzębski), Srebrne Lwy - Zdobywca (Aneta Hickinbotham, Jan P. Matuszyński, Leszek Bodzak), Nagroda Specjalna - Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą (Jan P. Matuszyński)
Złote Lwy 2021 - nominacja: Udział w konkursie głównym (Jan P. Matuszyński)
MFF Nowe Horyzonty 2021: OPPO Pokazy galowe - Udział w sekcji (Łukasz Grzegorzek)
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.
ZWIASTUN:
Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
PARTNERZY: