kpb

Dojrzałe Kino: Lekcja martwego języka - pokaz i spotkanie z Januszem Majewskim

środa, 13 października 2021, godz. 11.00

 

 

Zapraszamy seniorów na wyjątkowe spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 13 października o godzinie 11.00, będzie można zobaczyć film Lekcja martwego języka Janusza Majewskiego - poetycką opowieść o młodym poruczniku, osadzoną pod koniec I wojny światowej. Po seansie, rozmowę z reżyserem, Januszem Majewskim, poprowadzi red. Maria Malatyńska. Okazją do spotkania jest nowa książka Janusza Majewskiego, Maleńka, którą będzie można zakupić na spotkaniu.


Akcja filmu Lekcja martwego języka toczy się w galicyjskim miasteczku, w przededniu końca I wojny światowej. Główny bohater (w tej roli Olgierd Łukaszewicz) jest młodym wojskowym, który ze względu na zaawansowaną gruźlicę, zostaje odesłany z frontu. Pobyt na prowincji nie jest łatwy dla młodego estety, którego pasją jest zbieranie dzieł sztuki.


Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim - twórcą takich filmów jak Mała matura 1947, C.K. Dezerterzy czy Zaklęte rewiry - które poprowadzi gospodyni cyklu Dojrzałe Kino, red. Maria Malatyńska. Reżyser, obchodzący w tym roku swoje 90. urodziny, opowie widzom m.in. o swojej najnowszej książce Maleńka, wydanej nakładem Wydawnictwa Marginesy.


Podczas pokazu, książka będzie w sprzedaży w promocyjnej cenie.


Książka Maleńka to czternaście wysmakowanych opowiadań. Janusz Majewski po raz kolejny zgłębia to, co w człowieku najciekawsze: różnorodność losów i niepowtarzalność jednostki. Opowiadania są próbą zbadania tajemnic ludzkiej duszy, opisaną językiem bogatym i precyzyjnym.


Szczegółowe informacje na temat książki: TUTAJ

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

O FILMIE:

LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA | LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA
(Janusz Majewski) PL 1979, 96'

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej w wielokulturowym miasteczku galicyjskim.


Młody porucznik c.k. ułanów Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku - jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens.


Film został zrealizowany na kanwie powieści Andrzeja Kuśniewicza.

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

 

 

 

 

 

 

 


 

archiwum