Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa - pasmo filmowe
Festiwal Przyszłości
BOMBA MEGABITOWA
Klimat i zrównoważony rozwój
pasmo filmowe
5-8 września 2022
Kino Pod Baranami
We wrześniu 2022 roku już po raz drugi odbędzie się w Krakowie Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa, tym razem pod hasłem: Klimat i zrównoważony rozwój. Od 5 do 8 września w naszym kinie odbędą się pokazy filmowe towarzyszące Festiwalowi. W programe są cztery filmy dokumentalne połączone namysłem nad klimatem, środowiskiem naturalnym i stanem współczesnego świata Simona Natalii Korynckiej-Gruz o fascynującym życiu i działalności Simony Kossak, refleksyjne Serce dębu Laurenta Charbonniera i Michela Seydoux, hipnotyzująca Rzeka Jennifer Peedom oraz kultowe Koyaanisqatsi Godfreya Reggio, które powraca na kinowy ekran po 40 latach.
Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które łączy światy kultury, nauki oraz technologii. Impreza została zainaugurowana rok temu w stulecie urodzin Stanisława Lema, wybitnego pisarza, filozofa i futurologa, najpopularniejszego polskiego autora wszech czasów.
W centrum zainteresowania tegorocznej edycji znalazł się klimat. - Choć kryzys klimatyczny nie jest już bynajmniej odległą wizją futurologów, lecz procesem rozgrywającym się na naszych oczach w teraźniejszości, niewątpliwie warunkuje on wszelkie wyobrażenia przyszłości, jakie dzisiaj tworzymy - tłumaczą organizatorzy Festiwalu. - Układając program tegorocznej edycji podeszliśmy do zagadnienia w sposób wieloaspektowy, aby oddać złożony charakter problemu oraz skomplikowane wyzwania z nim związane.
Klimat stanowi również motyw przewodni pasma filmowego towarzyszącego Festiwalowi. Od 5 do 8 września na ekranie naszego kina pojawią się cztery tytuły w różnorodny sposób odnoszące się do tematu przyrody, troski o środowisko naturalne i całą planetę. Widzowie będą mogli przedpremierowo zobaczyć dwa głośne dokumenty: Simonę Natalii Korynckiej-Gruz i Serce dębu duetu Laurent Charbonnier/Michel Seydoux. Bohaterką pierwszego filmu jest Simona Kossak - wybitna biolożka i ekolożka, a zarazem postać wyprzedzająca swoje czasy. W centrum drugiego dokumentu znajduje się okazały, stary dąb, będący domem i schronieniem dla niezliczonych istot żywych.
Ponadto, z okazji Festiwalu, po czterech dekadach na duży ekran powróci kultowy film Koyaanisqatsi Godfreya Reggio - wizualna, medytacyjna impresja na temat współczesności, opatrzona znakomitą muzyką Philipa Glassa. Debiut amerykańskiego reżysera był śmiałą próbą znalezienia nowego języka do opowiadania o świecie - mówiono wręcz, że film jest spojrzeniem przybyszy z kosmosu na ziemską cywilizację. Zestaw festiwalowych filmów dopełnia Rzeka Jennifer Peedom - strumień zachwycających obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę.
BILETY:
25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
Karnet (4 pokazy): 64 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
PROGRAM:
poniedziałek, 5 września
18.45 SIMONA | SIMONA
(Natalia Koryncka-Gruz) PL 2022, 97'
wtorek, 6 września
18.45 RZEKA | RIVER
(Jennifer Peedom) AU 2021, 72’
środa, 7 września
18.45 SERCE DĘBU | LE CHÊNE
(Laurent Charbonnier, Michel Seydoux) FR 2022, 80’
czwartek, 8 września
18.45 KOYAANISQATSI | KOYAANISQATSI
(Godfrey Reggio) US 1982, 87’
O FILMACH:
KOYAANISQATSI | KOYAANISQATSI
(Godfrey Reggio) US 1982, 87’
MFF w Berlinie 1983: Udział w konkursie głównym
Warszawski Festiwal Filmowy 1988: Nagroda Publiczności
Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles 1983: Najlepsza muzyka (Philip Glass)
Koyaanisqatsi (tytuł wywodzi się z języka Indian Hopi zamieszkujących tereny Arizony i oznacza „zwariowane życie”) to zbiór wspaniale zmontowanych, niezwykłych obrazów Ziemi – przyrody, ludzi i ich otoczenia. Często zmienia się tempo prezentowanych ujęć – od powolnego, kontemplacyjnego spojrzenia na naturę, po oszalały pęd życia w wielkich aglomeracjach miejskich. W filmie nie ma słowa komentarza. Obrazy tłumaczą się same, zaś doskonała muzyka Philipa Glassa dopełnia całości, nadając filmowi siłę psychologiczną – metafizycznego doświadczeni
RZEKA | RIVER
(Jennifer Peedom) AU 2021, 72’
Millennium Docs Against Gravity 2022: Nagroda Green Warsaw (udział w konkursie) Green Film Festival 2022: Najlepszy film dokumentalny (udział w konkursie)
Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.
Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.
SERCE DĘBU | LE CHÊNE
(Laurent Charbonnier, Michel Seydoux) FR 2022, 80’
Serce dębu to spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura. Od ponad dwustu dziesięciu lat w środku lasu rośnie majestatyczny dąb, który daje schronienie jego licznym mieszkańcom: wiewiórkom, ryjkowcom, sójkom, mrówkom, polnym myszom… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od dostojnego drzewa, czerpiąc od niego pożywienie i schronienie, od korzeni aż po gałęzie.
SIMONA | SIMONA
(Natalia Koryncka-Gruz) PL 2022, 97'
Millennium Docs Against Gravity 2022: Najlepszy Film Polski (udział w konkursie)
Festiwal Filmu i Sztuki 'Dwa Brzegi' 2022: Nagroda Publiczności
Była postacią większą niż życie i wyprzedzającą swój czas. Simona Kossak to wybitna biolożka i ekolożka, a jednocześnie osoba żyjąca po swojemu, zgodnie z własną pasją. Boleśnie skrzywdzona przez najbliższych, znalazła swój azyl w Puszczy Białowieskiej. Najlepiej czuła się w otoczeniu dzikich zwierząt, które badała i którym pomagała. Po latach cioteczna wnuczka podąża jej śladem. Na podstawie rodzinnych wspomnień i bogatego archiwum pozostawionego przez partnera Simony powstaje złożony portret tej niezwykłej kobiety.
ORGANIZATORZY:
Miasto Kraków
Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema
Krakowskie Biuro Festiwalowe - operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
PATRON MEDIALNY: