kpb

Festiwal Filmów o Architekturze - ArchFilmFest (MOS)

FESTIWAL FILMÓW O ARCHITEKTURZE
ARCHFILMFEST

środa-czwartek, 16-17 listopada 2022
Małopolski Ogród Sztuki
(ul. Rajska 12)

 


16 i 17 listopada zapraszamy do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) na Festiwal Filmów o Architekturze - ArchFilmFest. W programie dwa wieczory pełne filmów i dyskusji o współczesnej architekturze.


Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest to wędrujące wydarzenie filmowe skierowane do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury. Impreza skupia się na najważniejszych wyzwaniach intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną.


Wydarzenie odbędzie się w dwa kolejne wieczory, 16 i 17 listopada, w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12). W trakcie każdego z dni zostaną zaprezentowane dwa filmy rozdzielone dyskusją.


BILETY:
30 zł (karnet na jeden dzień)
50 zł (karnet na cały Festiwal)


PROGRAM:

środa, 16 listopada 2022, godz. 17.00
WIECZÓR Z EKOLOGIĄ

Wyzwania środowiskowe to jedno z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. W związku z tym, pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze nosi tytuł Wieczór z ekologią. W programie projekcje dwóch filmów oraz dyskusja.


HARMONOGRAM:

pokaz filmu DO MORE WITH LESS | DO MORE WITH LESS
(Katerina Kliwadenko, Mario Novas) EC/ES 2017, 87'

Film dokumentalny, który pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej interpretują ekologię poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych.


dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie
Czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

 

pokaz filmu THE HUMAN SCALE | W LUDZKIEJ SKALI
(Andreas Dalsgaard) DK/BD/CN/NZ/US 2012, 83'

Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej Urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta.


czwartek, 17 listopada 2022, godz. 17.00
EX ORIENTE LUX – WIECZÓR Z SAMURAJAMI

Architektura japońska to jeden z najważniejszych narodowych nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury. W programie projekcje dwóch filmów oraz dyskusja.


HARMONOGRAM:

pokaz filmu: TADAO ANDO - SAMURAI ARCHITECT | TADAO ANDO - SAMURAI ARCHITECT
(Shigenori Mizuno, Yu Nakamura) DE/JP 2017, 73'

Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli.
 

dyskusja: Powrót nieplanowanego
O powrocie do naturalności i spontanicznego porządku w planowaniu przestrzeni. Jak japońska idea organicznego rozwoju oraz spontanicznego, ewolucyjnego kształtowania struktur zurbanizowanych może być wpisana w tendencje, które obowiązują w architekturze współczesnej i jakie są praktyczne konsekwencje wykorzystania tej idei.

 

pokaz filmu WIĘCEJ NIŻ METABOLIZM | BEYOND METABOLISM
(Stefanie Gaus, Volker Sattel) PL 2014, 41'

Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia.

 

 

 

PATRON MEDIALNY:


archiwum