kpb

Premiera Psychologiczna: Dla Leslie

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
DLA LESLIE (reż. Michael Morris)

pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 18 grudnia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13973_0.jpg

Dla Leslie to rozgrywający się na amerykańskiej prowincji kameralny dramat ze znakomitą rolą nominowanej do Oscara Andrei Riseborough. Film będzie można zobaczyć w cyklu Premiery Psychologiczne w poniedziałek, 18 grudnia. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

Premiery Psychologiczne to cykl pokazów z dyskusjami w Kinie Pod Baranami. Nowe, ciekawe produkcje filmowe omawiane są w nim z psychologicznego punktu widzenia.

W grudniu punktem wyjścia do dyskusji będzie amerykański dramat Dla Leslie z nominowaną do Oscara rolą Andrei Riseborough.

Dla Leslie to kameralna opowieść o uzależnieniu i straconych szansach. Leslie, główna bohaterka filmu, wygrywa dużą sumę na loterii. Nie wykorzystuje jej jednak by otworzyć własny, wymarzony biznes, ale wydaje na alkohol i narkotyki. Po latach próbuje odnowić kontakt z synem, którego kiedyś porzuciła.

Andrea Riseborough o filmie: Kiedy każdy z nas spogląda wstecz na swoje życie po dekadzie, zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy zupełnie innymi ludźmi. Są rzeczy, które w sobie rozpoznamy i takie, których nie. Leslie najbardziej zmaga się z tymi niezmiennymi częściami, a choć jest dzika i wolna (...) wciąż jest uwięziona w swojej pozycji ofiary. Obserwowanie, jak ktoś tak pełen życia zostaje tym zniewolony, jest niezwykłym doświadczeniem.

Film Dla Leslie pokazywany był w bardzo nielicznych amerykańskich kinach, a mimo to został zauważony przez Akademię, która w marcu tego roku przyznała Andrei Riseborough nominację do Oscara. Stało się to nie tylko za sprawą wyjątkowego występu aktorki, ale także pomysłowej kampanii oscarowej. Reżyser filmu - debiutant Michael Morris - wraz z Riseborough i swoją żoną, aktorką Mary McCormack, wykonał setki telefonów do hollywoodzkich gwiazd. Zbudował sieć wsparcia, która pomogła nadać filmowi rozgłosu i zawalczyć o najważniejsze nagrody świata filmu.

Film nie trafi do regularnej dystrybucji w Polsce. Będzie go można oglądać jedynie na pokazach specjalnych - takich, jak Premiera Psychologiczna.

Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

O PROWADZĄCYCH:
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka, seksuolożka. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Wśród jej szczególnych zainteresowań zawodowych znajduje się pozytywna seksualność, filmoterapia oraz psychologia kryzysu. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka humanistyczna i arteterapeutka. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, wymiany przemyśleń i źródło nowych refleksji. Każdy film stara się traktować jak podróż w nieznane. W pracy i w życiu pielęgnuje filozofię egzystencjalną. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej i psychopatologii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, współtworzyła również naukowy projekt filmowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł
(ulgowy)
18 zł
(klubowy/senior)


O FILMIE:
DLA LESLIE
| TO LESLIE
(Michael Morris) US 2022, 119’



Oscary 2023 - nominacja: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Andrea Riseborough)
Independent Spirit Awards 2023 - nominacja: Najlepszy występ pierwszoplanowy (Andrea Riseborough)


Leslie, samotna matka z Zachodniego Teksasu wygrywa na loterii 190 000 dolarów. Zamiast spełnić swoje życiowe marzenie i otworzyć własny lokal, trwoni pieniądze na alkohol i narkotyki. Po sześciu latach wraca do rodzinnego miasta bez grosza przy duszy. Leslie szuka sposobu na zbudowanie swojej rzeczywistości na nowo i próbuje zbudować relacje z porzuconym przez siebie synem.





PATRONI MEDIALNI:

        

archiwum