kpb

Sztuka na ekranie - jesienna edycja pokazów filmów o sztuce

SZTUKA NA EKRANIE - JESIENNA ODSŁONA
jesienne spotkania
z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby

8 września - 27 października 2024
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14601_0.jpg

Pablo Picasso, Cézanne, Andy Warhol - to tylko niektórzy artyści, z których twórczością będzie można zapoznać się bliżej podczas seansów pod hasłem SZTUKA NA EKRANIE. Jesienna odsłona popularnego cyklu potrwa od 8 września do 27 października.

SZTUKA NA EKRANIE to spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby, które odbywają się w Kinie Pod Baranami. Ten popularny cykl zagościł w naszym Kinie wiele miesięcy temu i niezmiennie cieszy się dużą popularnością. SZTUKA NA EKRANIE to niedzielne pokazy wyjątkowych filmów dokumentalnych skupionych na różnych zjawiskach z obszaru historii sztuki.

W trakcie jesiennej odsłony cyklu będzie można zajrzeć za kulisy dwóch znanych słynnych galerii sztuki: National Gallery w Londynie (Dzień w londyńskiej The National Gallery) i Rijksmuseum w Amsterdamie (Rembrandt z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie).

SZTUKA NA EKRANIE to także możliwość uważnego przyjrzenia się dziełom takich artystów jak Gustav Klimt (Pocałunek Klimta. O obrazach mistrza Secesji Wiedeńskiej), Hieronim Bosch (Osobliwy świat Hieronymusa Boscha), Mary Cassatt (Mary Cassatt. Impresjonistyczne malarstwo nowoczesnej kobiety) czy Paul Cézanne (Cezanne. Portrety życia).

W programie cyklu są również filmy, których bohaterami są twórcy bliżsi współczeności Pablo Picasso (Picasso. Buntownik w Paryżu) i Andy Warhol (Andy Warhol. Amerykański sen) - którzy całkowicie zmienili nasz sposób patrzenia na sztukę.


PROGRAM POKAZÓW:
niedziela, 22 września, g. 13.00 
POCAŁUNEK KLIMTA. O OBRAZACH MISTRZA SECESJI WIEDEŃSKIEJ | KLIMT & THE KISS
(Ali Ray, UK 2023, 90’)
niedziela, 22 września, g. 13.15
POCAŁUNEK KLIMTA. O OBRAZACH MISTRZA SECESJI WIEDEŃSKIEJ | KLIMT & THE KISS
(Ali Ray, UK 2023, 90’)


niedziela, 29 września, g. 13.00 
OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA | THE CURIOUS WORLD OF HIERONYMUS BOSCH
(David Bickerstaff, UK 2016, 87’)

niedziela, 6 października, g. 13.00 
REMBRANDT Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE I RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE | REMBRANDT: FROM THE NATIONAL GALLERY, LONDON AND RIJKSMUSEUM, AMSTERDAM
(Kat Mansoor, UK 2014, 97’)

niedziela, 13 października, g. 13.00 
ANDY WARHOL. AMERYKAŃSKI SEN | ANDY WARHOL. THE AMERICAN DREAM
(Ľubomír Ján Slivka, SK 2023, 104’)

niedziela, 20 października, g. 13.00  
CÉZANNE. PORTRETY ŻYCIA | CÉZANNE - PORTRAITS OF A LIFE
(Phil Grabsky, UK 2021, 85’)

niedziela, 27 października, g. 13.00 
MARY CASSATT. IMPRESJONISTYCZNE MALARSTWO NOWOCZESNEJ KOBIETY | MARY CASSATT: PAINTING THE MODERN WOMAN 
(Ali Ray, UK 2023, 93’)


BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł
(ulgowy)
Karnet
(8 filmów): 164 zł
Karnet
(4 filmy): 92 zł
Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

Z biletami z seansów - zniżka w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami. 


POPRZEDNIE POKAZY:
niedziela, 8 września, g. 13.00 
DZIEŃ W LONDYŃSKIEJ THE NATIONAL GALLERY | MY NATIONAL GALLERY, LONDON
(Ali Ray, Phil Grabsky, UK 2024, 99’)

niedziela, 15 września, g. 13.00 
PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU | PICASSO. UN RIBELLE A PARIGI. STORIA DI UNA VITA E DI UN MUSEO
(Simona Risi, IT 2023, 94’)


O FILMACH:
ANDY WARHOL. AMERYKAŃSKI SEN | ANDY WARHOL. THE AMERICAN DREAM
(Ľubomír Ján Slivka, SK 2023, 104’)


Tworzył sztukę wyrafinowaną i prowokacyjną, a zarazem dostępną i wszechobecną. Jego prace znajdują się nie tylko w najważniejszych muzeach świata, ale także na gadżetach, ubraniach, ścianach barów czy hotelowych pokoi. Andy Warhol (1928-1987) podniósł banał i codzienność do rangi dzieła sztuki, na zawsze zatarł granicę między undergroundem i mainstreamem. Pochodził z ubogiej rodziny słowackich imigrantów, a skupił wokół siebie najbardziej twórcze osobowości Ameryki i ukształtował wyobraźnię wielu pokoleń artystów – od Basquiata po Banksy’ego.

Dokument Andy Warhol. Amerykański sen zabiera widzów za kulisy tej spektakularnej kariery, sięga do jej początków, oddaje głos przyjaciołom, członkom rodziny, ekspertom, pokazuje niedostępne dotąd miejsca związane z królem pop-artu.


CÉZANNE. PORTRETY ŻYCIA | CÉZANNE - PORTRAITS OF A LIFE
(Phil Grabsky, UK 2021, 85’)


Paul Cézanne, uważany za jednego z trzech wielkich postimpresjonistów, wyznaczył nowe kierunki w sztuce europejskiej i światowej. Zdobycze impresjonistów poszerzył i zradykalizował, pozostając jednocześnie z dala od wielkiego świata i wielkiego miasta, które impresjonistów inspirowało. Cézanne kreślił zarówno pejzaże, jak i portrety ludzi i przedmiotów. Artysta z wolna kształtował i zmieniał swój warsztat, przechodząc od impresjonistycznych wizji otaczającego go świata po grubo ciosane obrazy tworzone za pomocą szpachli i potężnych warstw farby. Z czasem odszedł i od niej, kierując się w stronę subtelniejszych pociągnięć, ale za to zrywając z tradycyjnie pojętą perspektywą i pokazując jeden przedmiot z różnych punktów widzenia naraz, co dało inspirację dla kubizmu Picassa i innych.

Dokument powstał na bazie wielkich wystaw prezentujących twórczość Cézanne’a, które odbyły się w National Portrait Gallery w Londynie, Musée d’Orsay w Paryżu i National Gallery of Art w Waszyngtonie. Ważną rolę w filmie odgrywają listy malarza i zdjęcia z miejsc na południu Francji, w których mieszkał i pracował.


DZIEŃ W LONDYŃSKIEJ THE NATIONAL GALLERY | MY NATIONAL GALLERY, LONDON
(Ali Ray, Phil Grabsky, UK 2024, 99’)


Dokument rejestruje dzień spędzony z zespołem jednej z największych galerii sztuki na świecie. Po legendarnej londyńskiej Galerii Narodowej oprowadzą nie tylko sprzątaczki, ochroniarze, kuratorzy i dyrekcja, ale także goście specjalni: członkowie Grupy Monty Pythona i księżniczka Eugenia. Pokazują obrazy, które mają dla nich największe znaczenie. A wszystko to z okazji 200-lecia istnienia tej ikonicznej instytucji kultury Wielkiej Brytanii.


MARY CASSATT. IMPRESJONISTYCZNE MALARSTWO NOWOCZESNEJ KOBIETY 
| MARY CASSATT: PAINTING THE MODERN WOMAN 
(Ali Ray, UK 2023, 93’)


Mary Cassatt to amerykańska artystka, która zrobiła karierę, uwieczniając na płótnach głównie życie otaczających ją kobiet. W swych radykalnych obrazach ukazywała je jako pełne kobiecości i naturalne, co stanowiło istotną zmianę w sposobie pokazywania kobiet w sztuce.

Prezentując jej zadziwiające grafiki, pastele i obrazy, dokument przedstawia często pomijaną impresjonistkę, której własna kariera była pełna sprzeczności - podobnie, jak jak kobiety, które malowała.


OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA | THE CURIOUS WORLD OF HIERONYMUS BOSCH
(David Bickerstaff, UK 2016, 87’)


Film powstał podczas niezwykłej wystawy, dzięki której w jednym miejscu - rodzinnym mieście Boscha w Holandii - zgromadzono praktycznie wszystkie jego najważniejsze obrazy i rysunki, rozsiane na co dzień na całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających, dziwiąc się ekscentrycznym wizjom Boscha.

Twórcy dokumentu analizują fenomen niderlandzkiego artysty - jego niezwykłą popularność i ponadczasowość. Zastanawiają się skąd czerpał inspirację i skąd pochodziły jego niekonwencjonalne, pełne skomplikowanej symboliki wizje.


PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU | PICASSO. UN RIBELLE A PARIGI. STORIA DI UNA VITA E DI UN MUSEO
(Simona Risi, IT 2023, 94’)


Z jedną walizką, nie znając francuskiego – tak młodziutki Pablo Picasso postanowił podbić Paryż. Dokument skupia się na latach spędzonych w kipiącym twórczą energią mieście, który stał się drugim domem pochodzącego z Malagi malarza. Jako hiszpański imigrant był na celowniku policji, jako artysta rewolucjonizujący sztukę błyskawicznie podbił salony. Jego styl wciąż ewoluował. Malował intensywnie i niechętnie rozstawał się z pracami. „Jestem swoim najlepszym kolekcjonerem" mawiał, a 5 tysięcy należących do niego obiektów stanowi dziś bezcenny zbiór paryskiego Muzeum Picassa.

Film daje unikalną szansę odwiedzenia zorganizowanej tam - z okazji 50. rocznicy śmierci artysty - wielkiej wystawy, której scenografię współtworzył słynny brytyjski projektant, Paul Smith.


POCAŁUNEK KLIMTA. O OBRAZACH MISTRZA SECESJI WIEDEŃSKIEJ | KLIMT & THE KISS
(Ali Ray, UK 2023, 90’)


Pocałunek Gustava Klimta jest podobno najczęściej reprodukowanym obrazem. Plakaty z jego wizerunkiem wiszą w akademikach całego świata, wciąż zajmując w nich pierwsze miejsce. Kubki, magnesy, notesy, długopisy – na tym wszystkim można znaleźć wizerunek tego obrazu, szczególnie jeśli odwiedza się Wiedeń.

Dokument pozwala przyjrzeć się detalom tego namalowanego prawdziwym złotem obrazu, który wisi w Belvedere Museum w austriackiej stolicy. Film przybliża też jego historię, inne dzieła oraz losy samego Gustava Klimta - niedoścignionego mistrza Secesji Wiedeńskiej.

 
REMBRANDT Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE I RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE 
| REMBRANDT: FROM THE NATIONAL GALLERY, LONDON AND RIJKSMUSEUM, AMSTERDAM
(Kat Mansoor, UK 2014, 97’)


Wystawa skupia się na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Rembrandta, powszechnie uważanych za najlepsze i najbogatsze lata w jego twórczości. Arcydzieła, które powstały w tym właśnie okresie można nazwać definiującymi jego geniusz.

Historia życia Rembrandta przeplata się tutaj z zakulisowymi przygotowaniami do wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie, a wszystko razem pozwala poznać fenomen tego wielkiego malarza.





PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

Repertuar:

Niedziela 29 września // Sunday, September 29

Niedziela 6 października // Sunday, October 6

Niedziela 13 października // Sunday, October 13

Niedziela 20 października // Sunday, October 20

Niedziela 27 października // Sunday, October 27

Bookmark and Share

archiwum