kpb

Mahabharata (reż. Peter Brook)

MAHABHARATA, reż. Peter Brook
piątek, 22 października, godz. 18.00

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu Mahabharata zrealizowanego przez cenionego reżysera teatralnego i filmowego, Petera Brooka. W pierwotnej wersji Mahabharata Brooka (1985) była trwającym blisko 9 godzin teatralnym widowiskiem, prezentowanym przez 4 lata na całym świecie. Do spektaklu zaproszono międzynarodową obsadę, co podkreśliło jego uniwersalną wymowę. Przedstawienie uznano za jedno z najwybitniejszych wydarzeń teatralnych drugiej połowy XX wieku.

Kino Pod Baranami pokaże specjalną wersję kinową dzieła, będzie to – autoryzowany przez reżysera -  skrót, trwający 2 godziny 43 minuty.

Mahabharata jest antycznym eposem, należącym do najważniejszych dzieł literatury światowej. To fundamentalny tekst, na którym opiera się kultura, tradycja i religia Indii. Epos opowiada historię zwaśnionych rodzin Pandawów i Kaurawów, która rozwija się w uniwersalną opowieść o losie, wolnej woli, honorze, pozwalając też na poznanie zasad oraz filozofii hinduizmu.

W ekranizacji Petera Brooka wystąpili polscy aktorzy: Andrzej Seweryn i Ryszard Cieślak.

Przed filmem odbędzie się wykład specjalisty indologa, prof. dr hab. Joanny Sachse.

Po filmie zapraszamy do dyskusji.

BILETY:
16 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
   
MAHABHARATA | MAHABHARATA
reż. Peter Brook, Indie/Francja/Wielka Brytania 1989, 163’



(in English with Polish subtitles)



* profesor dr hab. Joanna Sachse
filolog klasyczny i indolog. Autorka ważnych studiów nad poematem filozoficzno-religijnym Bhagawadgita (część Mahabharaty). Wśród jej najważniejszych prac są także przekłady z sanskrytu (Bhagawadgita czyli Pieśń Pana) oraz z łaciny (Unum necessarium J.A.Komeńskiego).

* Peter Brook
wybitny angielski reżyser teatralny, filmowy i operowy. Mieszka w Paryżu, kieruje Międzynarodowym Ośrodkiem Twórczości Teatralnej. W przeszłości związany z The Royal Shakespeare Company. W pracy inspiruje się koncepcjami i teoriami teatralnymi, m.in. Brechta, Meyerholda i Artauda. Istotny wpływ na poszukiwania Brooka mają nauki ormiańskiego mędrca Georgija Gurdżijewa, o którym stworzył film Spotkania z ciekawymi ludźmi.

archiwum